Na zidovima ispisana imena više od 4.000 boraca: Obilježen dan manastira na Ravnoj Romaniji
11.08.2022. | 16:40Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit dabrobosanski Hrizostom izjavio je danas da su u Manastiru Svetog velikomučenika Geogija na Ravnoj Romaniji ispisana imena više od 4.000 Srba poginulih u Odbrambeno-otadžbinskom ratu koji su stradali kao mučenici braneći čovjeka, pravo na život, svoj rod, Crkvu i vjeru.
“Svaki put se molimo da nam Gospod bude pomoćnik u našem trpljenju u našim bijedama i nevoljama i da se kroz njega pokažemo pobjedonosci”, rekao je mitropolit Hrizostom nakon Svete arhijerejske litrugije povodom dana ovog manastira, u narodu poznatog kao Sokolica.
Mitropolit Hrizostom je naveo da je ovo spomen-crkva na čijim zidovima su upisana imena više od 4.000 boraca Sarajevsko-romanijske regije poginulih za Hrista.
On je dodao da je rat koji se desio na prostoru bivše Jugoslavije bio rat za i protiv Hrista, kao i svi ratovi u istoriji, jer je svijet ustao protiv Gospoda i protiv njegovog nasljeđa na ovim prostorima.
Mitropolit dabrobosanski naglasio je da su imena hiljada braće i sestara, koji su život dali za vjeru, krst i slobodu ispisana u ovoj crkvi da bismo ih se sjećali.
“Slavićemo sve poginule jer su stradali kao mučenici, braneći prije svega čovjeka, pravo na život, svoj rod, Crkvu i svoju vjeru”, naglasio je vladika Hrizostom.
Načelnik opštine Sokolac Milovan Bjelica podsjetio je da je blaženopočivši mitropolit dabrobosanski Nikolaj crkvu na Ravnoj Romaniji proglasio manastirom uz blagoslov Svetog arhijerejskog sinoda i tadašnjeg srpskog patrijarha Pavla.
On je istakao da u ovaj manastir i na Srpsko vojničko groblje Mali Zejtinlik dolazi veliki broj vjernika, ali i zvaničnika Srbije i drugih pravoslavnih zemalja, jer su ova dva spomen-kompleksa pečat Republike Srpske.
Bjelica je izrazio zadovoljstvo što je danas kod manastira na Ravnoj Romaniji iskazano jedinstvo svih generacija i političkih opcija i što zajedno saboruju uz mitropolita Hrizostoma.
Podsjetivši da su na današnji dan 1990. godine svi Srbi stali pod jedan barjak, on je istakao da je to jedinstvo iznjedrilo Republiku Srpsku koja se danas mora čuvati i nijednim potezom se ne smije dozvoliti da bude ugrožen njen opstanak.
Načelnik opštine Pale Boško Jugović naglasio je da je Dan manastira na Ravnoj Romaniji poseban, ne samo za Sarajevsko-romanijsku regiju, nego za cijelu Republiku Srpsku, te da opština Pale ima obavezu da obilježava ovaj dan.
“Nalazimo se na svetom mjestu i sva imena boraca koja su upisana u manastiru nas obavezuju da se ovdje okupimo i sa posebnim pijetetom obilježimo taj dan”, rekao je Jugović.
Romanijac Mijat Tomić rekao je novinarima da je ponosan što je Manastir Svetotog Georgija izgrađen na parceli od 13 dunuma koju je poklonio njegov otac Petko, čiju su ideju o izgradnji hrama podržali tadašnji predstavnici opštine Sokolac.
On je naglasio da se među upisanim imenima više od 4.000 srpskih boraca na zidovima ovog hrama nalazi i ime njegov brata Gorana, koji je poginuo 1993. godine.
“Raduje da se u porti ovog manastira svake godne okupi veliki broj ljudi iz Sarajevsko-romanijske regije koji na sve načine nastoje da očuvaju našu tradiciju i srpske običaje”, rekao je Tomić.
Nakon litrugije i litije oko manastira, služen je pomen za sve poginule srpske borce, te održana svečana akademija i bogat duhovno-kulturni program pod nazivom “Tebi, goro Romanijo” koji je otvorio nastojatelj manastira Sokolica arhimandrit Andrej.
Obilježavanju Dana Manastira Svetog velikomučenika Georgija na Ravnoj Romaniji i 20 godina od njegovog osveštanja prisustvovali su predstavnici političkog, društvenog i privrednog života Sarajevsko-romanijske regije, kao i organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata.