Najskuplji stan prodat u Banjaluci: Ko su kupci nekretnina “paprenih” cijena u Srpskoj
14.04.2023. | 20:25Najskuplji stan u Srpskoj ove godine koštao je 680.000 maraka i prodat je u Banjaluci.
Ovaj grad godinama prednjači kada je riječ o visini cijena stanova, ali su kupcima sve zanimljiviji Jahorina i Trebinje. Ipak, stiče se utisak da su pri kupovini nekretnina, one kojima je stambeni prostor neophodan, zamijenili oni koji imaju viška novca.
Prije 25 godina stan u Banjaluci, nerenoviran u zgradi starije gradnje, koštao je od 600 do 800 maraka po kvadratu.
Manojlo Popović kaže – toliko je koštao prvi koji je prodao. Isti stanovi danas se prodaju i do četiri puta skuplje.
“Ovakvi stanovi prije godinu, godinu i po su bli 1.200 – 1.800 KM po kvadratu. Međutim po ovim novim cijenama, traženjima, ponudama, ovi stanovi se kreću 2.000 do 2.200 KM”, naveo je Popović.
Kupac koji ne gleda staru, nego novu gradnju moraće da obezbijedi mnogo više novca. Jer u Banjaluci kvadrat novih stanova košta oko 4.000 maraka.
Ekskluzivne želje dobrostojećih kupaca cijenu mogu povećati i do 6.000 maraka. Slično je i u Trebinju gdje kvadrat u novoj gradnji ide i do 5.000 maraka.
“To su previsoke cijene za lokalno stanovništvo. Oni jesu zainteresovani za nekretnine i usmjeravaju se ka starijoj gradnji koje trenutno nema u ponudi. I u velikom su problemu i što se tiče kredita. Sada smo svjedoci da su kamate povećane i da više nisu fiksne”, istakla je Sonja Eraković Đikov, agent za promet nekretnina.
Rekord, po visini cijena, ubjedljivo drže kvadrati na Jahorini. Oni, kaže Srđan Čegar, služe za uživanje i za cijenu se često ni ne pita.
“Apartman od 65 metara kvadratnih cijena je 3.800 evra, ima pogled na skijalište i stazu. U blizini je šestosjed i zbog toga je takva cijena”, naveo je Čegar.
Prema podacima Republičke uprave za geodetske i imovinsko pravne poslove, najskuplji stan u Srpskoj ove godine koštao je 680.000 maraka i prodat je u Banjaluci. Najskuplji kvadrat stambenog prostora pripada opštini Trnovo, odnosno Jahorini – čak 7.850 maraka.
Kao i kod ostale robe, odnos ponude i potražnje diktira cijena. Pojedini portali trenutno objavljuju i oko 3000 oglasa za kupovinu stana i uvijek se traži još.
“S obzirom da još uvijek je jako velika tražnja, pogotovo u velikim gradovima kao Banjaluci, mi imamo pritisak na rast cijena, prosto jer je tražnja tolika da ponuda ne može da zadovolji tražnju” naglasila je Dragana Šipragić, portal “Nađi stan”.
Procjenjuje se da se padu cijena ne treba nadati u dogledno vrijeme. Stagnacija je jedina moguća.
Malo je domaćih kupaca, slaglasni su sagovornici RTRS-a, koji mogu da sebi priušte stan po ovakvim cijenama, čak i uz doživotni kredit. Potražnji već godinama doprinosi novac iz dijaspore koja radije investira u kvadrate, nego u banke.