Nastavak kampanje “Budi drugačiji, blokiraj hejt”: Mladi spremni da učestvuju u rješavanju problema

11.11.2022. | 15:26

Republika Srpska i njene institucije treba na isti način da štite i mentalno i fizičko zdravlje građana, a inicijativa omladinskih organizacija za aktivno učešće u izmjenama zakonskih propisa koji regulišu ovu oblast dokaz je odgovornosti mladih koji su spremni da učestvuju u njegovom rješavanju, kaže pomoćnik ministra za omladinu Srpske Branka Malešević.

Ističući da su mladi svjesni problema, Maleševićeva je naglasila da je takva inicijativa dobrodošla, imajući u vidu tragične događaje koji su posljedica govora mržnje koja je dovela do samoubistva dva mladića u prethodnom periodu.

“Izmjene postojećih zakonskih rješenja i donošenje novih koji sprečavaju govor mržnje u javnom prostoru, medijima, na internetu, te iznošenja lažnih vijesti, nedozvoljenog snimanja, klevete i ostalog, koje je najavio novoizabrani predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, upravo su potvrda odgovornog stava republičkih institucija”, rekla je Maleševićeva na konferenciji za novinare koju je organizovao Omladinski savjet Republike Srpske.

Ona je dodala da su mladi, nažalost, najugroženija grupacija kada je riječ o govoru mržnje na internetu i istakla da je potreban multisektorski pristup ovom pitanju, saopšteno je iz resornog ministarstva.

Predsjednik Omladinskog savjeta Republike Srpske Mladen Pjevčević izjavio je da će mladi biti na raspolaganju nadležnim ministarstvima kako bi mohli da aktivno učestvuju u izradi novih i unapređenju postojećih zakonskih rješenja koji tretiraju ovu problematiku.

“Mladi ljudi su najviše pogođeni upravo govorom mržnje, strepnjom od iznošenja nekih lažnih vijesti o njima, ismijavanja, uvreda. Želimo raditi na prevenciji i sprečavanju tragičnih događaja kojima smo, nažalost, svjedoci u prethodnom periodu”, rekao je Pjevčević.

Krovne republičke omladinske organizacije – Omladinski savjet, Unija studenata, Volonterski servis i Mreža omladinskih centara za animiranje, razvoj i trening Republike Srpske organizovale su danas prvi zajednički sastanak o zaštiti mladih kad je riječ o govoru mržnje u javnom prostoru i na internetu, najavljenoj izmjeni zakonskih rješenja, te zaštiti mentalnog zdravlja mladih i planiranju zajedničkih aktivnosti u okviru Omladinske politike Republike Srpske od 2022. do 2026. godine.

Oznake: Govor mržnje, Mladi