“Nemojte da siječete vrata, nisam ih još ni otplatila”: Iskustva vatrogasaca s terena
03.08.2023. | 21:30Nemojte da siječete vrata, nisam ih još ni otplatila, zavapila je jedna Dobojka koja je, nakon što su sigurnosna vrata na njenom stanu ostala zaglavljena, pozvala u pomoć ovdašnje vatrogasce.
“U posljednje vrijeme imamo veliki problem sa sigurnosnim vratima na stanovima. Apelujem na građane da sigurnosna vrata ne stavljaju na stanove, jer mi ne možemo ući kroz ta vrata. Ako je zgrada veće spratnosti, ne možemo ući preko prozora, moramo ih sasjeći, što će trajati možda i sat vremena. Tako da, ako hoćete tu sigurnost, lako možete postati zarobljenik u tom stanu. Da vam nešto bude, da vam pozli, mi ne možemo otvoriti takva vrata. Ta vrata često se sama zaključuju prilikom izlaska, ne možete više ući unutra. Ako je za nas previsoko gore, mi se ne možemo popeti, tako da je to ogroman problem. I ne daj bože, u slučaju da nešto bude, požar, da vam nešto bude u stanu, mi ne možemo da dođemo do vas”, poručio je Vladimir Rodić, pripadnik Teritorijalne vatrogasno-spasilačke jedinice Doboj.
U prethodnih sedam mjeseci ove godine dobojski vatrogasci su imali pune ruke posla, ali najmanje su, kažu, gasili požare.
“Za razliku od prošle godine, gdje smo imali na niskom rastinju i šumama oko 75 požara, ove godine smo imali samo 11 jer je bila kišna godina, pa je bilo više intervencija na ispumpavanju vode. Imali smo asistencije, sklanjanje drveća s puta i bio je dosta povećan broj saobraćajnih nezgoda. Prošle godine smo imali 19, a ove godine do 1. avgusta smo imali 17”, izjavio je Miloš Radonjić, starješina TVSJ Doboj.
Jedna od tih saobraćajnih nesreća dogodila se u Stanić Rijeci, teško su povrijeđena četiri mladića, a vatrogasac Vladimir Rodić se prisjetio kako je izgledalo njihovo izvlačenje.
“Poprilično je bila zahtjevna intervencija zato što su oni sletjeli automobilom u jedno veliko polje, polje kukuruza. Mi smo bili daleko od svoje opreme, faktički morali smo upotrijebiti svoju fizičku snagu za vađenje tih lica, nismo se mogli pomoći našom hidraulikom, makazama. I samo iznošenje tih lica je bilo podaleko od ceste”, priča Rodić.
Spasavali su, kažu vatrogasci, i mačke s drveća, ali su obilazili i stambene objekte.
Prioritet su im bili soliteri, te Dom penzionera, koji više od dvije decenije služi kao alternativni smješaj za raseljene.
U tim objektima se provjerava da li postoje hidranti, požarni putevi, požarno stepenište, da li su prohodni, te da li objekti raspolažu aparatima za gašenje početnih požara i da li su ispravni.
“Malo je problem s ovim novim objektima gdje zajednice etažnih vlasnika nisu formirane, nisu registrovane, tako da nemamo predstavnika tog objekta, ne možemo izvršiti kontrolu, nemamo s kim sarađivati. Svi stambeni objekti prilikom izgradnje u projektu moraju imati hidrante, moraju biti opremljeni crijevima i svime što treba da bude. A svi oni moraju imati aparate za gašenje početnih požara. Svi objekti koji su viši od 22 metra oni po zakonu moraju imati protivpožarno stepenište”, kazao je Milenko Lazić, rukovodilac Tehničke službe u TVSJ.
Na usluzi građanima su 32 vatrogasca koji u akciju kreću s jedanaest vozila. “Trebala bi nam vozila za intervencije, brza navalna vozila. Očekujemo ove godine da bi trebalo nešto da se riješi. Sve je u zadnje vrijeme poskupjelo, vrijednost vozila je oko 500.000 maraka”, naveo je Radonjić.