Netaknuta priroda na području kanjona rijeke Cvrcke u opštini Kneževo zaslužuje adekvatnu zaštitu, a prema inicijativi lokalnog Planinarskog društva “Vilenska vrela” veoma je izvjesno da će područje od oko 560 hektara postati još jedan od spomenika prirode u Republici Srpskoj.
Netaknuta priroda zaslužuje adekvatnu zaštitu: Kanjon rijeke Cvrcke vjerovatno postaje spomenik prirode
17.03.2023. | 13:17Sekretar ovog društva Dijana Milisavić rekla je Srni da je kanjon rijeke Cvrcke jedinstven jer sadrži brojne virove, vodopade, kaskade, a posjetioce fasciniraju i četiri pećine – Kapnica, Vilena, Mišarica i Kerezova.
Za jednu pećinu se čak smatra da iz nje potiče ljekovita voda koja je pomogla mnogima koji su imali problema sa migrenama.
Da ovo područje obiluje prirodnim ljepotama prije tri godine je promovisao i holivudski glumac Leonardo Dikaprio, aktivista za očuvanje prirodnih ljepota, koji je na društvenoj mreži “Instagram” objavio fotografiju Opakog vira, jednog u nizu u kanjonu rijeke Cvrcke, koji modrozelenom bojom predstavlja pravi prirodni dragulj.
“Brojnim aktivnostima koje su se odnosile na uređenje i čišćenje staze duž kanjona dobili smo mapiranu stazu u dužini od 14 kilometara. Riječ je o kružnoj stazi, a za obilazak ovog područja je neophodno od šest do deset časova”, rekla je Milisavićeva.
Ona je dodala da su postavljene planinarske oznake, smjernice i putokazi, kao i table sa informacijama o svakom objektu prirode koji se nalazi duž staze.
“Na području kanjona nastanjeno je nekoliko specifičnih vrsta ptica, neuobičajenih za ovo područje, a mješatni navode da su vidjeli i par orlova”, navela je Milisavićeva.
Ona je naglasila da je inicijativa za zaštitu ovog područja pokrenuta prošle godine, čime su spriječili i eventualne namjere da bude uništeno neadekvatnim djelovanjem ljudskog faktora.
“Prilikom pokretanja inicijative imali smo informacije da su neki investitori zainteresovani za igradnju mini hidrocentrala, a poučeni time da je kanjon rijeke Ugar zbog toga skoro devastiran, zatražili smo zaštitu kanjona rijeke Cvrcke”, istakla je Milisavićeva.
Studiju zaštite kanjona rijeke Cvrcke radi Republički zavod za za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa, a očekuju da kompletna procedura u vezi sa zaštitom bude završena u narednih dva mjeseca.
Načelnik Odjeljenja za prirodno nasljeđe u ovom zavodu Dragan Kovačević rekao je Srni da osnovi razlog zbog kojeg kanjon rijeke Cvrcke žele da stave pod zaštitu jeste geomorfološka vrijednost tog područja.
“Obavili smo neophodna istraživanja, utvrdili prijedlog obuhvata koji će biti predmet zaštite, na osnovu valorizovanih vrijednosti utvrdili kategoriju zaštite i vjerovatno će to biti spomenik prirode”, rekao je Kovačević.
On je dodao da su identifikovali sve geomorfološke, biodiverzitetske i pejzažne vrijednosti, kao i da su rađena detaljna istraživanja u vezi sa pticama koje su nastanjene na tom području.
Kovačević je naveo da su do sada u Republici Srpskoj zaštićena 34 područja – dva stroga rezervata prirode, tri nacionalna parka, 17 spomenika prirode, tri zaštićena staništa, šest parkova prirode i tri područja za upravljanje resursima.
Cvrcka je planinska rijeka koja izvire na sjeveroistočnim padinama Čemernice, na području opštine Kneževo, a uliva se u rijeku Vrbanju, nedaleko od Kotor Varoša.
Eko-akcijama planinari nastoje da unaprijede zaštitu biodiverziteta kanjona rijeke Cvrcke, te je nedavno na platou Vilenska vrela postavljena prva zelena učionica, odnosno postavljene su klupe i stolovi, kao i info-paneli sa informacijama o kanjonu i eko-poruke poput “Budite eko, jer Mars nam je daleko”, “Liječnik liječi, priroda ozdravljuje”…