Nezadovoljstvo na vrhuncu: Poljoprivrednici provozali traktore kroz grad zbog rudnika
23.01.2024. | 19:15U organizaciji Saveza lokalnih udruženja poljoprivrednika Opštine Sanski Most danas je održana protestna vožnja poljoprivrednih proizvođača iz sela koja gravitiraju rukopima na području sela Kamengrad, gdje se obavlja eksploatacija mrkog uglja.
Ovaj događaj je organizovan prije održavanja tematske sjednice Općinskog vijeća u ovome gradu, koja je posvećena negativnim efektima oko eksploatacije uglja na pomenutom području, a koju obavlja firma Lager iz Posušja.
“Ukoliko se nastavi ovakvo djelovanje rudnika, poljoprivreda u selima Gorice, Skucani Vakuf, Fajtovci, Naprelje i Kamengrad, koja gravitiraju površinskim kopovima, biće potpuno uništena. Uzurpira nam se privatno zemljište od strane rudnika, odlaže se jalovina i tako uništavaju privatne parcele, zagađuju vodotokovi i onečišćuje okolina. Ugljena prašina u ogromnim koncentracijama pokriva pašnjake i obradive površine i ugrožava farmere”, kaže Enes Tatarević, jedan od ugroženih poljoprivrednika.
Prema riječima Huseina Selimovića, predsjednika pomenutog saveza, u protekle dvije godine, zbog eksploatacije uglja, nepovratno je uništeno više od hiljadu hektara kvalitetnog poljoprivrednog zemljišta, prenose Nezavisne.
“Gotovo polovina proizvođača mlijeka na području sanske opštine nalazi se na ugroženom području, a radi se o nosivoj grani lokalne poljoprivrede. Niko ne vodi računa o poljoprivredi i mogućim posljedicama”, kazao je Selimović.
Inače, na zahtjev lokalnih poljoprivrednika, te mještana sela koja gravitiraju kopovima uglja, zakazana je tematska sjednica Opštinskog savjeta na kojoj se razgovara o ovim problemima. Iako su na sjednicu pozvani i predstavnici nadležnih kantonalnih i federalnih institucija koje su zadužene za rudarstvo, njihov dolazak je izostao, a na sjednici prisustvuju predstavnici preduzeća “Lager”. Također, sjednicu i njen tok prati i veliki broj mještana koji su se okupili ispred općinske vijećnice sa transparentima. Ranije su iz ovoga preduzeća navodili kako je njihovo poslovanje regulisano svim potrebnim dozvolama i odobrenjima, a u više navrata žalili su se na probleme koje imaju tokom eksploatacije uglja, pa su u više navrata prijavljivali i nasrtaje na njihovu imovinu.
Eksploatacija uglja na području Općine Sanski Most značajno je dobila na zamahu u posljednje dvije godine, od trenutka kada je započela energetska kriza i od kada se enormno povećala potražnja za mrkim ugljem.