Njegovu vjeru ni vojska nije mogla slomiti! Danas je Sveti Kornilije – ove riječi obavezno izgovorite
26.09.2024. | 07:06Srpska pravoslavna crkva i njeni vjernici danas slavi Sveti Sveštenomučenik Kornilije (Pretprazništvo Vozdviženja).
Kada sveta carica Jelena nađe Krst Gospodnji u Jerusalimu, zadrža se tom prilikom duže u svetom gradu, i sagradi crkvu u Getsimaniji, u Vitlejemu, na Jeleonskoj Gori, kao i na drugim mjestima, znamenitim po životu i radu Gospoda Isusa Hrista.
A na Golgoti, gde i nađe Krst časni, otpoče strojiti ogromnu crkvu pod čijim se krovom nalažaše i samo lobno mjesto, gdje se Gospod raspe, kao i ono, gdje se pogrebe. Htede sveta carica da sjedini pod jednim krovom i mjesto Njegovog stradanja i mesto Njegove slave. No Jelena se predstavi Gospodu prije nego što taj veličanstveni hram bi dovršen.
Kada hram bi dovršen, baš te godine Konstantin praznovaše tridesetogodišnjicu svoga carovanja. I tako i osvećenje hrama i praznovanje carevog jubileja bi obavljeno jednoga istoga dana, 13. septembra 335. god. U to vreme zasjedaše u Tiru pomesni sabor episkopa. I ovi episkopi, kao i mnogi drugi, stekoše se u Jerusalim na toržestveno osvećenje hrama Vaskrsenja Gospodnjeg. I ustanovi se tada, da se taj dan, kao dan pobjede i trijumfa crkve Hristove, praznično spominje svake godine.
Sveti Kornilije bio je rimljanin i oficir rimski u Kesariji Palestinskoj, kršten od apostola Petra, shodno nebeskom otkrovenju (Dela Ap. 10, 1). On beše prvi od neznabožaca, koji stupiše u crkvu Božju. Dotle su neki mislili, da je crkva Hristova samo za Jevreje, i za one koji prime obrezanje jevrejsko. Krstivši se Kornilije ostavi sve i pođe za apostolom Petrom.
Ovaj ga apostol docnije postavi za episkopa i posla u neznabožački grad Skipseosis, gde Kornilije sveti pretrpe mnoga beščešća i mučenja Hrista radi, no silom Božjom sruši hram Apolonov i krsti kneza toga grada Dimitrija i 277 neznabožaca. Preduznav od Boga dan svoje smrti, on prizva sve hrišćane, posavetova ih, pomoli se Bogu za njih, i mirno se predstavi Gospodu u starosti česnoj. Vremenom njegov grob bude zaboravljen i zapušten.
No svetac se javi episkopu Troadskom Siluanu i objavi mu grob svoj, i naredi da tu podigne crkvu. Episkop to izvrši uz pomoć bogatog građanina Evgenija. Od moštiju sv. Kornilija desiše se čudesa mnoga.
Besjeda
O Gospode blagosloveni, Istočniče svakog blagoslova, ukrepi srce naše, da se ne straši kad svet mrzi. Samo nas ti blagoslovi i ljubi, Spasitelju blagi. Tebi slava i hvala vavek. Amin, prenosi Informer.