Norma ispunjena, ali para nema: Kako banjalučkog atletičara poslati na Svjetsko prvenstvo u Indiji
29.07.2023. | 07:15Priliku da se takmiči sa najboljim svjetskim trkačima, banjalučki atletičar i jedan od najboljih maratonaca u BiH, Davor Vidović, zaradio je istrčavši normu za Svjetsko prvenstvo u ultramaratonu u Indiji. Iako je uspio da ostvari ovaj uspjeh, od prilike da Banjaluku predstavlja na važnom svjetskom atletskom događaju, dijeli ga „samo“ dvije hiljade maraka, koliko mu treba da stigne do daleke Indije.
U razgovoru za BL portal Davor kaže da je kontaktirao gradske vlasti i tražio finansijsku podršku, ali je od sume koju je tražio dobio samo petinu.
„Ove godine sam u Hrvatskoj, u Slavonskom Brodu, prvi put trčao ultamaraton, a to je 50 kilometara. Trčao sam, prije svega, da probam da testiram sebe, ali na toj trci sam ispunio normu za Svjetsko prvenstvo u Indiji, u Hiberabadu, a postao sam i prvak BiH“, ističe Davor i dodaje da je ultramaraton istrčao za tri sata i 18 minuta.
Takvo prolazno vrijeme znači i mogućnost takmičenja na Svjetskom prvenstvu u ultramaratonu, što bi za Davora bio vrh karijere u atletici kojom se bavi od 2016. godine, s obzirom na to da u Indiju stižu najveća imena iz svijeta atletike.
Ipak, Indija je daleko, pa mu za putovanje i pripreme treba novac i zato se obratio Gradskoj upravi.
“Poslao sam molbu u Gradsku upravu za finansijsku pomoć, kako bih mogao da odem na prvenstvo. Uputili su me na nadležne osobe, dobio sam odgovor koji ne znam da li da shvatim kao podršku ili zezanciju, jer su mi odobrili pet stotina maraka, što je premalo, jer samo za put do Indije treba oko hiljadu i po evra, toliko košta povratna avionska karta“ objašnjava naš sagovornik.
Napominje da mu, kad se sve sabere, za odlazak na prvenstvo treba oko dvije hiljade evra, kao i da dio troškova pokriva Artletski savez BiH.
„Neke troškove ću i sam pokriti i zato od Grada nisam tražio kompletan iznos, već tih dvije i po hiljade maraka, koliko mi fali”, objašnjava Davor.
Za pomoć se raspitivao i u Ministarstvu porodice, omladine i sporta, ali kaže da mu je indirektno rečeno da je situacija loša jer novca nema.
„Ministarstvo sam kontaktirao indirektno, poslaću i zvanični upit, ali mi je rečeno da je tamo stanje sa novcem loše. Svakako ću poslati, ali mi je rečeno da ne očekujem puno“, ističe Davor.
Što se Indije tiče, bio bi to “šlag na tortu” kada je riječ o njegovoj trkačkoj karijeri, jer je do sada nekoliko puta bio prvak BiH, a nastupao je i na evropskim prvenstvima u Portugaliji i Španiji, gdje je sa svojim kolegama iz atletskog kluba „Maraton“ iz Brčkog ostvario zapažene rezultate.
Pored zapaženih rezultata, brojnih nagrada, istrčanih pet maratona i nekoliko polumaratona, kao i predstavljanja Banjaluke, Davor je baveći se ovim sportom imao priliku da upozna i velika svjetska imena iz svijeta atletike.
„Tokom takmičenja upoznao sam poznate sportiste, upoznao sam prvaka Evrope i svijeta na 400 metara Pavela Maslaka, upoznao sam Amela Tuku najboljeg atletičara u BiH, veliku Ivanu Španović, sada Vuletu i mnoga druga imena iz atletike“, priča Davor.
Sa druge strane, sve je to imalo svoju cijenu, jer je ovo izuzetno naporan i zahtjevan sport, oprema je skupa, a uslovi u BiH su izuzetno loši.
„Najlakše je istrčati maraton, ali su zato pripreme najteže, jer je potrebno raditi dva zahtjevna treninga dnevno. Oprema je skupa ali je neophodna, pa tako dobre patike koštaju od trista do četristo maraka“, ističe on.
Jedan od velikih problema je i loša infrastruktura i uslovi za trening. Davor vjeruje da je Banjaluci neophodan atletski stadion o čijoj izgradnji je ranije bilo riječi. Takođe dodaje da je nova atletska staza u Parku Mladen Stojanović dobra stvar, ali je ona, kako kaže, uglavnom za rekreativce, dok je za profesionalno bavljenje ovim sportom neophodno više.
„Ideja oko izgradnje atletskog stadiona u Banjaluci je dobra, smatram da bi to mlađim naraštajima mnogo značilo, jer bi se time popularizovala atletika, kao bazični sport i kraljica sportova. Djeci bi bile omogućene neke stvari koje sada nemaju“, smatra on i dodaje da bi takav stadion u Banjaluku mogao da privuče ozbiljnije takmičare, plus organizaciju atletskih mitinga.
Srđan Banović, BL portal