Obilježavanje velikog stradanja: Nema Srbina iz Bihaća da mu neko nije ubijen na Garavicama
04.09.2021. | 11:06Nema Srbina iz okoline Bihaća da nije izgubio nekoga na Garavicama, neki i cijele porodice, a uprkos tome, decenijama se ćutalo i do prije nekoliko godina malo toga se znalo o jednom od najvećih stratišta srpskog naroda u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj (NDH).
Ovo priča Boško Stojisavljević, predsjednik Udruženja građana “Una”, koje je jedno od najzaslužnijih što su Garavice otrgnute od zaborava i što se o tom zločinu koji je počinjen prije 80 godina danas govori u javnosti.
Kako kaže, s obzirom na obim zločina i ukupni kontekst, Garavice kao stratište zaslužuju mnogo više pažnje i daleko više istraživačkog rada s obzirom na to da je tu ubijeno oko 12.000, uglavnom Srba, među kojima veliki broj djece. Prema nekim izvorima, na Garavicama je ubijeno između 14.000 i 14.500 ljudi.
“Svi muški članovi sa majčine strane su ubijeni na Garavicama, a mi još nismo ni zagrebali istinu, što je naša sramota. Ipak, danas se daleko više o tome govori nego što je to bilo ranije, ali ni približno dovoljno koliko mučenici sa Garavica zaslužuju i koliko bi trebalo jer Garavice su prvo stratište Srba u NDH”, rekao je Stojisavljević za “Nezavisne novine”.
Inače, Udruženje građana “Una” više od deset godina unazad obilježava stradanje Srba na Garavicama nadomak Bihaća i to uvijek čini na Ilindan, 2. avgusta, kada se, kako kaže Stojisavljević, još 1945. i 1946. godine narod počeo spontano okupljati shvativši da je to mjesto stradanja njihovih najmilijih.
Kasnije, kada je obilježavanje zločina na Garavicama preuzela Vlada Republike Srpske, nije definisan tačan datum obilježavanja i nekada to bude u avgustu, nekada početkom septembra.
Podsjećanja radi, odmah nakon uspostavljanja NDH, u aprilu 1941. godine počeo je progon Srba, a u Bihaću i okolini još u junu iste godine počeli su hapšenje viđenijih i bogatijih Srba i Jevreja, pljačka i oduzimanje njihove imovine. Poslije toga počela su masovna hapšenja, mučenja i deportacije, a pokolji na Garavicama u najvećem broju desili su se krajem jula i početkom avgusta kada su ustaše na prevaru odvodile Srbe, govoreći njima i njihovim najmilijim da idu na prisilan rad u Njemačku.
U organizaciji Odbora za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova Vlade Republike Srpske, na spomen-području Garavice, danas (subota) biće obilježeno 80 godina od stradanja Srba, žrtava jednog od najvećih ustaških zločina.
Prema programu obilježavanja, u 11 časova će biti služen parastos za ubijene civile na Garavicama, za 11.10 predviđeno je polaganje vijenca i cvijeća, a u 11.20 obraćanje zvaničnika i umjetnički program. Obilježavanju će prisustvovati brojni srpski predstavnici u institucijama BiH, te predstavnici institucija Republike Srpske, gradova Banjaluka, Prijedor i Gradiška, te opština Oštra Luka, Kozarska Dubica, Krupa na Uni, Novi Grad, Kostajnica, Laktaši i Srbac.
Takođe, obilježavanju će prisustvovati i Milorad Dodik, član Predsjedništva BiH, kao i pripadnici Trećeg Republika Srpska puka te brojni predstavnici udruženja nastalih nakon posljednjeg Odbrambeno-otadžbinskog rata.