Od januara novi skok! Šest banaka u Srpskoj podiglo kamate na kredite
13.10.2022. | 07:28Od banke sam dobio obavještenje da će zbog rasta kamate, rata stambenog kredita, kojeg plaćam već šest godina, biti veća za skoro 50 maraka od narednog mjeseca, ističe čitalac BL portal koji otplaćuje kredit u Novoj banci.
Ova banka je zbog skoka EURIBOR-a u konkretnom slučaju podigla kamatnu stopu za oko 1,2 odsto.
“Značajan je to udar na kućni budžet, ali šta da se radi. Banka svoje uvijek na kraju naplati kako joj najviše odgovara“, kaže čitalac koji nam se požalio zbog veće rate kredita.
Nova banka je jedna od šest banaka sa sjedištem u Srpskoj koja je informisala svoje klijente o povećanju promjenjive kamatne stope, a o izmjenama je obaviještena i Agencija za bankarstvo Republike Srpske.
Iz ove institucije za BL portal ističu da se generalno, po njima, radi o neznatnom povećanju kamata koje neće značajno opteretiti kreditne dužnike. Ombusman za bankarski sistem Republike Srpske potvrdio nam je da do sada tim povodom na njegovu adresu nije stigla ni jedna žalba klijenata banaka.
Da je došlo do promjene kamata priznaju i u MF banci uz slikovit prikaz koliko će to konkretno da optereti njihove klijente.
„Ako je klijent imao 5.000 KM kredita na 60 mjeseci, uz recimo kamatnu stopu od 7,5 odsto rata je iznosila 100,19 KM. Nakon porasta EURIBOR-a kamatna stopa sada iznosi 8,3% i rata iznosi 102,10 KM“, naveli su u odgovoru iz ove banke, doduše bez preciznog obrazloženja koliko je u ovom slučaju klijent već platio rata.
Iz Atos banke još ranije su potvrdili za BL portal da su povećali promjenjive kamatne stope na postojeće kredite za 1,85 odsto. Ostale banke u Srpskoj nisu odgovorile na naša pitanja ili su izbjegle da daju konkretne odgovore.
Iznos dosadašnje mjesečne rate će biti znatno veći ukoliko je klijent podigao veći iznos kredita i ako je tek na početku njegove otplate.
Promjenijve kamatne stope kod komercijalnih banaka u Srpskoj vezane su za referentnu kamatnu stopu Evropske centralne banke, odnosno EURIBOR. Visina EURIBOR-a određuje se i veže šestomjesečnim i dvanaestomjesečnim presjecima, a posljednji presjek dogodio se 30. juna kada je zabilježen rast od 0,81 odsto, što je direktno uticalo i na rast promjenjivih kamatnih stopa kredita.
“EURIBOR je dugo, više od deset godina bio u minusu, ali nakon posljednjeg presjeka povećan je i iznosi 0,263 odsto, i nakon toga došlo je do povećanja kamatnih stopa”, istakli su u razgovoru za BL portal iz Agencije za bankarstvo Republike Srpske.
Iz ove institucije ističu da očekuju nastavak rasta EURIBOR-a nakon sljedećeg presjeka, 1. januara naredne godine, zbog rasta inflacije i komplikovane geopolitičke situacije.
„Mi sada nemamo nikakve projekcije za period nakon 1. januara jer zaista ne znamo šta će se izroditi iz svega ovoga, ali uglavnom uvijek se prati referentna kamatna stopa Evropske centralne banke, za koju smo sigurni da će rasti i dovesti do nove korekcije. U kojem procentu, to se ne može znati“, navode iz Agencije.
Dodaju kako nemaju zakonski mehanizam kojim bi bankama ograničili podizanje kamata, ali podsjećaju da su nedavno donijeli odluku kojom se posredno sprečava enormno povećanje iznosa rata kredita. Po toj odluci, banke u Srpskoj koje se odluče da povećaju kamatne stope od dva odsto i više na postojeće i nove kredite, moraju da izdvajaju više novca za kreditni rizik.
„Ovom odlukom dolazi do proporcionalnog procesa, ukoliko banka poveća kamatne stope, povećaće se i količina kapitala koju će morati izdvojiti za pokrivanje rizika od nemogućnosti klijenta da uredno vraća kredit“, ističu iz Agencije za bankarstvo Republike Srpske.
Srđan Banović, BL portal