Od sutra u Srpskoj primjena elektronskih recepata: Olakšanje za pacijente i jednostavniji rad sistema
31.03.2022. | 13:16U Republici Srpskoj sutra bi trebala da počne primjena elektronskih recepata što će pojednostaviti rad zdravstvenog sistema i olakšati pacijentima dostupnost terapija, poručili su iz Fonda zdravstvenog osiguranja (FZO) Srpske.
“E recepti” će donijeti brojne prednosti u zdravstvu Srpske, poput bržeg izdavanja lijekova, smanjenja mogućnosti grešaka u propisivanju, minimalnog korištenja papira i ostalo, a riječ je o nastavku sprovođenja projekta Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS).
Iz Fonda napominju da će biti potrebno određeno vrijeme da se svi prilagode novom načinu rada, uključujući i osiguranike, koje mole za razumijevanje ukoliko na početku primjene elektronskih recepata bude nesnalaženja.
“Zdravstveni radnici u ustanovama i apotekama su se u proteklom periodu, zajedno sa implementatorima projekta, intenzivno pripremali za realizaciju `e recepata`, a budući da je riječ o velikoj novini, Fond je oformio i operativni tim koji će im biti na raspolaganju. Osim radnika Fonda, na raspolaganju će biti i radnici zdravstvenih ustanova, a sve s ciljem da potencijalni problemi, poput neadekvatnog popunjavanja elektronskog recepta, budu prevaziđeni u optimalnom vremenu”, navodi se u saopštenju Fonda.
U izuzetnim slučajevima apoteke će i dalje prihvatati papirni recept i to kada je riječ o receptima privatnih ambulanti porodične medicine, ustanova koje pružaju usluge iz ginekologije i pedijatrije, te u slučaju propisivanja lijekova sa opojnim drogama.
“Takođe, vodiće se računa da se ne osporavaju ni papirni recepti koje iz objektivnih razloga nije bilo moguće propisati i realizovati elektronski, na primjer u slučaju nestanka struje, prekida internet veze i slično”, dodaje se u saopštenju.
Osim elektronskih recepata, IZIS podrazumijeva i primjenu elektronskih kartica umjesto zdravstvene knjižice, elektronskih uputnica i elektronskog kartona.
Do sada je 60 odsto osiguranika preuzelo svoju elektronsku karticu, odnosno više od 640.000 osiguranika, a iz FZO napominju da se i dalje uporedo koriste elektronske kartice i stara zdravstvena knjižica.
U saopštenju se ističe da je IZIS implementiran i dostupan u svim javnim zdravstvenim ustanovama, a podrazumijeva potpunu informacionu uvezanost ustanova zdravstvenog sistema Srpske i upotrebu elektronskih kartica, recepata, uputnica i kartona.
“Dosadašnji kartoni pacijenata zamjenjuju se elektronskim zdravstvenim kartonima koji sadrže sve podatke o pacijentu na jednom mjestu, nezavisno od toga u kojoj zdravstvenoj ustanovi su prikupljeni. LJekari koji liječe pacijenta na jednom mjestu imaju detaljan uvid u pacijentovu istoriju liječenja, te važne podatke, poput podataka o alergijama, hroničnim oboljenjima, terapijama koje je primao…”, objašnjavaju iz Fonda.
U saopštenju se zaključuje da su prednosti IZIS-a višestruke, poput unapređenja kvaliteta zdravstvene zaštite, poboljšanja sigurnosti pacijenta, smanjenja administrativnih troškova, te efikasnijeg i kvalitetnijeg sistema zdravstvene zaštite u cjelini.