Odata počast ubijenoj djeci Srpskog Sarajeva: Nataša i Milica sinonim stradanja 118 djece
10.03.2023. | 14:57Dan sjećanja na stradalu djecu Srpskog Sarajeva obilježen je danas u Istočnom Novom Sarajevu, a tim povodom služen je pomen i položeni su vijenci kod spomenika svoj nevino stradaloj djeci sa područja grada.
Među stradalom djecom su i učenice Osnovne škole “Sveti Sava” u Istočnom Novom Sarajevu, u čijem dvorištu se nalazi ovaj spomenika, Nataša Učur i Milica Lalović koje su sinonim stradanja 118 djece sa područja Sarajevsko-romanijske regije.
Natašu i Milicu ubio je muslimanski snajperista za vrijeme primirja 11. marta 1995. godine u sarajevskom naselju Grbavica, koje je tada bilo pod srpskom kontrolom.
Vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić izjavio je novinarima da se ovim pomenom sjećamo ne samo Milice i Nataše, već i sve nevino stradale djece tokom proteklog rata.
On ističe da podatak od više od 100 ubijene djece na području Sarajevsko-romanijske regije, te skoro 500 djece srpske nacionalnosti tokom Odbrambeno- otadžbinskog rata svjedoči o tome da je to bio izuzetno surov i težak rat.
“Republički centar intenzivno je dokumentovao zločine koji su se dešavali nad najranjivijim kategorijama stanovnika – ženama i djecom, tako da sada imamo monografije o ženama žrtvama rata, stradanju 12 banjalučkih beba, kao i o stradanju djece. U želji da se ovako nešto nikada više ne ponovi imamo obavezu da pamtimo nevino stradale žrtve”, rekao je Nuždić.
Izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH Boško Tomić rekao je da nijedan predstavnik neke od ambasada u BiH, osim Srbije, nikada nije došao da se pokloni sjenima nevino stradale srpske djece.
Tomić naglašava da su u proteklom ratu stradali ljudi na svim stranama, ali da se moraju poštovati i srpske žrtve, posebno kada je riječ o djeci.
On je podsjetio da, nažalost, odgovorne za ova zvjerstva još nije stigla ruka pravde, ali da se uprkos tome stalno mora insistirati na tome i tražiti njihova odgovornost.
“Na nama je obaveza da se na ovom mjestu okupljamo, da odajemo počast nevino stradaloj djeci i našim saborcima, a djecu da obavežemo da se obrazuju i da nastave tradiciju predaka. Moramo voditi računa da porodice žrtava obezbijedimo na edekvatan način kako bi imali normalan život, što Republika Sapska čini i činiće”, istakao je Tomić.
Milena Vitković, tetka svirepo ubijene 18-mjesečne bebe Miluna Tešanovića, rekla je da joj je jedina utjeha to što zna gdje su joj najmiliji sahranjeni, pa im može obilaziti grobove.
Direktor Osnovne škole “Sveti Sava” Željka Topalić navela je da se na ovom mjestu okupljaju sa porukom da se nikada ne ponove zločini koji su se dogodili u proteklom ratu, kao i da se otrgne od zaborava sve ono što su djeca doživjela.
“Ovo što radimo u školi je razlog da našoj djeci izradimo pozitivan etički odnos prema žrtvama i porodicama stradalih. Trudimo se da to sjećanje na stradale bude utemeljeno na principima razumijevanja, tolerancije i istine. Ovaj spomenik i ovaj datum prkose zaboravu, baš kao što su ta djeca igrom prkosila ratu”, poručila je Topalićeva.
Vijence su na spomen-obilježju ubijenoj djeci položili članovi porodica ubijene djece, izaslanici predsjednika Republike Srpske i člana Predsjedništva BiH, vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić, gradonačelnik Istočnog Sarajeva LJubiša Ćosić, načelnici opština u sastavu grada Istočno Sarajevo, delegacije MUP-a Srpske, boračkih organizacija i predstavnik Amabasade Srbije u BiH.
Za vrijeme primirja, 11. marta 1995. godine, snajperskim hicima ubijene su učenice OŠ “Sveti Sava” Nataša Učur i Milica Lalović koje su bezbrižno igrale lastiš ispred svoje zgrade u sarajevskom naselju Grbavica koje je tada bilo pod srpskom kontrolom.
Na spisku Centra za istraživanje ratnih zločina za sada se nalazi 118 imena ubijene djece Srpskog Sarajeva.
Do danas nema nijednog sudskog epiloga ili podignute optužnice za bilo koje ubijeno dijete u Srpskom Sarajevu.
Spomen-obilježje ubijenoj djeci sa područja Srpskog Sarajeva od 1992. do 1995. godine otkrili su 13. septembra 2018. godine tadašnji predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i direktor OŠ “Sveti Sava” Danijela Mrda.
Na spomeniku su uklesani stihovi pjesnika Gorana Vračara “Sumrak”, koji su posvećeni stradaloj djeci.
Spomenik je izgrađen na inicijativu Školskog odbora i Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Istično Sarajevo s ciljem njegovanja sjećanja na ubijenu djecu u Srpskom Sarajevu.