Oglasilo se tužilaštvo: FZO Srpske nabavio respiratore bez garancije o sigurnosti

25.10.2024. | 17:53

Vještačenje 85 respiratora koje je Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske nabavio za vrijeme pandemije virusa korona uopšte nisu bili pogodni za upotrebu na pacijentima oboljelim od COVID-19, nisu imali garancije o sigurnosti i performansama, niti su zadovoljavali standarde propisane od strane Svjetske zdravstvene organizacije.

Ovo je za portal CAPITAL potvrđeno u Republičkom javnom tužilaštvu Republike Srpske prema čijem je nalogu prije dva dana izvršen pretres i izuzeta obimna dokumentacija iz kancelarija FZO RS, ali i kuća direktora Dejana Kusturića koji je osumnjičen za produženo krivično djelo zloupotrebe službenog položaja.

“Predmet istrage koju vodi tužilaštvo je nabavka 85 spornih respiratora, koji su bili predmet vještačenja vještaka biomedicinske struke iz Italije. Za njih je utvrđeno da nisu pogodni za upotrebu na pacijentima oboljelim od COVID-19, s obzirom na to da ne zadovoljavaju standarde propisane od strane Svjetske zdravstvene organizacije za liječenje ove bolesti, kao i zbog potpunog nedostataka garancija o sigurnosti i performansama“, rekli su nam u tužilaštvu. Od 85 respiratora, navode, 20 je prenosivih sa pripadajućim kolicima, model PA700B, te 10 medicinskih aparata modela Breathcare PAP-Positive Airway Pressure Unitis YH730. Svi oni su isporučeni bolnicama u Republici Srpskoj i to 10 bolnici u Doboju, devet bolnici u Prijedoru, osam bolnici u Foči i tri Univerzitetskom kliničkom centru u Banjaluci.

“Respiratori se tamo i dalje nalaze. Preostalih 55 respiratora modela JX100 isporučeno je: 41 Univerzitetskom kliničkom centru u Banjaluci, devet bolnici u Bijeljini, dva bolnici u Prijedoru, po jedan bolnicama u Gradišci, Foči i Zvorniku, gdje se i dalje nalaze“, rekli su u tužilaštvu i napomenuli da je riječ o vrlo složenoj istrazi, sa obimnom dokumentacijom koju je potrebno analizirati.

Kažu da je i postupak vještačenja spornih respiratora trajao duži vremenski period.

“Tužilaštvo u ovom trenutku intenzivno radi na preduzimanju daljih radnji i mjera u cilju pribavljanja dokaza i što skorijeg donošenja tužilačke odluke“, rekli su nam u tužilaštvu. Podsjećamo, vršilac dužnosti direktora Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske Dejan Kusturić osumnjičen je za produženo krivično djelo zloupotreba službenog položaja.

Pripadnici SIPA-e pretresli su njegovu, ali i kuću bivšeg direktora firme „Medietik“, preko koje su respiratori naručeni i na kojim su zaradili preko 12 miliona maraka.

Kompanija „Medietik“ je u vrijeme sklapanja “korona ugovora” bila u vlasništvu Željka Babića supruga Ane Trišić-Babić, savjetnice predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.

Ova firma danas ima novog vlasnika i direktorku.

Iz FZO juče su rekli da je za svaki kupljeni respirator u vrijeme epidemije virusa korona, postojala prethodna potvrda zdravstvene struke da je za tu namjenu, te da ga nijedna nije vratila ili im ukazala da nije adekvatan za upotrebu. U saopštenju poslatom medijima dan nakon akcije “Luna” naglasili su „da su misija Fonda kao i sve aktivnosti koje kao institucija sprovodi usmjerene na poboljšanje kvaliteta zdravstvene zaštite, nezavisno od toga ko rukovodi institucijom“.

Pandemija je tokom 2020. i 2021. godine odnijela hiljade života, a porodice koje su izgubile svoje najmilije, danima slušaju o milionskim nabavkama respiratora koji nisu bili za upotrebu.

Interesantno je da, uprkos težini djela nastalog u izuzetno osjetljivom periodu kada su građani umirali od korone, u ovoj akciji niko nije uhapšen.