Opet problem s refundacijom: Djevojčica Milena čeka transplantaciju i jedva nabavlja lijek
12.05.2023. | 07:38Dok čeka na transplantaciju bubrega koja joj je odobrena u klinici u bjeloruskom Minsku, šesnaestogodišnja Milena Svjetlanović iz Kneževa muku muči sa nabavkom lijeka na čiju refundaciju, zbog novog Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju, nema pravo. Na to je, u otvorenom pismu nadležnima, upozorio i gradiški humanitarac Dragoslav Šinik.
Šinik za BL portal objašnjava da Milena mora da koristi ovu terapiju, inače bi se moglo dogoditi da joj se pogorša zdravstveno stanje, a samim tim i da propadne izdvojeni novac za transplantaciju, kojoj se nada svaki dan.
“Za nju je Fond solidarnosti za liječenje i dijagnostiku Republike Srpske uplatio preko 90. 000 evra klinici u Minsku za transplantaciju bubrega, čiji poziv iščekuje. Dotad, Milena svaki dan odlazi na dijalizu i kod kuće koristi terapiju. Do decembra mjeseca prošle godine bilo je refundacije za lijek ,,renvela“ u iznosu od 186 KM, a sada roditelji dobijaju odbijenicu, jer lijek nije na A listi“, napisao je Šinik u pismu upućenom ministru zdravlja i direktoru Fonda zdravstva Republike Srpske.
Šinik dodaje da sve što roditelji dobijaju jeste pravdanje novima Zakonom o obaveznom zdravstevnom osiguranju, koji je stupio na snagu ove godine.
Takođe kaže da je kupovina takvog lijeka veliki trošak za porodicu na mjesečnom nivou i poziva nadležne da ovaj lijek vrate na spisak za refundaciju.
Iz Fonda solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja, stanja i povreda djece u inostranstvu za BL portal potvrđuju da je do sada za liječenje ove djevojčice u zdravstvenoj ustanovi “Precision Medical LLC” Minsk u Bjelorusiji, izdvojeno 88.560 evra. Pored liječenja, porodici su refundirani i putni troškovi do Bjelorusije od oko 6.000 maraka.
“Još u avgustu prošle godine, Fond solidarnosti je donio rješenje prema kojem odobrava kadaveričnu transplantaciju bubrega djevojčici na osnovu preporuke i konzilijarnog mišljenja zdravstvene ustanove u kojoj se dijete već liječilo. Novac je uplaćen čime je Milena uvrštena na listu čekanja i još očekuje poziv iz zdravstvene ustanove za ovaj operativni postupak. Pored uplate za kadaveričnu transplantaciju bubrega, shodno preporukama ljekara iz klinike u Minsku, dijete je obavezno da se svaka tri mjeseca javi na kliniku kako bi se uzeo uzorak seruma krvi radi ažuriranja podataka na listi čekanja, pa je zbog toga u kliniku odlazila već tri puta i za te dijagnostičke pretrage takođe je uplaćen novac”, naglašavaju u Fondu solidarnosti.
Napominju da je Fond u stalnom kontaktu kako sa porodicom i zdravstvenom ustanovom u Bjelorusiji kako bi pravovremeno mogli da dobiju sve neophodne informacije. Ne kriju da su se obraćali i drugim institucijama koje bi mogli da pomognu u transportu djevojčice do Minska, kada za to dođe vrijeme, jer je prevoz otežan zbog rata u Ukrajini.
“Kada je riječ o lijekovima, Fond solidarnosti prema zakonu koji reguliše naš rad ne finansira lijekove, niti postoji mogućnost refundacije, ali svakako smo upoznati u potpunosti sa zdravstvenim stanjem djevojčice i njenim potrebama i sve što je u nadležnosti naše ustanove smo u potpunosti realizovali”, kažu u ovom Fondu.
Iz Fonda zdravstvenog osiguranja za BL portal ističu da je Novim Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju Republike Srpske precizirano u kojim slučajevima se može odobriti refundacija troškova zdravstvene zaštite, kao i da ona nije moguća ukoliko se lijek ne nalazi na listi. Napominju da rade na tome da osigurana lica i dalje ostvaraju svoja prava.
“Kada je u pitanju lijek ”renvela”, radi se o lijeku koji je registrovan u BiH, a u skladu sa Pravilnikom o uslovima i postupku za stavljanje lijekova na listu. Nosilac odobrenja za stavljanje lijeka u promet, odnosno zastupnici proizvođača lijeka su ti koji mogu da podnesu prijedlog za stavljanje lijeka na listu. Dakle, u slučaju registrovanih lijekova, Komisija za lijekove ne može da uvrsti lijek na listu lijekova FZO RS bez prijedloga zastupnika proizvođača tog lijeka. Zasad, zastupnik proizvođača nije podnio prijedlog za stavljanje tog lijeka na listu. Inače, lijek koji ima isto dejstvo, drugog proizvođača, nalazi se na našoj listi i uskoro će biti uvršten još jedan lijek za istu namjenu, ali oni nisu predviđeni za djecu mlađu od 18 godina“, objašnjavaju u Fondu zdravstva za BL portal.
Dodaju da je Fond je u proteklom periodu intervenisao u svim situacijama gdje je to bilo moguće, kako bi osiguranici i dalje ostvarivali svoja prava, ali uz poštovanje Zakona.
,,Fond zdravstvenog osiguranja će, kao i do sada, biti i dalje u kontaktu sa osiguranicima, predstavnicima udruženja pacijenata i strukovnim udruženjima, kako bi i u narednom periodu po potrebi i u skladu sa našim nadležnostima korigovali pravilnike i druge propise Fonda prilagođavajući ih potrebama osiguranika kada god za to postoji mogućnost i opravdani razlozi. To se odnosi i na slučaj djevojčice koju pominjete“, napominju u Fondu.
Ombudsman za djecu Republike Srpske Gordana Rajić, za BL portal ističe da svako dijete ima pravo na liječenje, pravo na adekvatnu zdravstvenu zaštitu i pravo na jednake uslove, kao i da se roditelji i djeca u Srpskoj i dalje susreću sa brojnim izazovima kada je upitanju njihovo liječenje.
Sa druge strane, Rajićeva kaže da Ombudsman za djecu do sada nije zaprimio prijave i žalbe kojima se ukazuje na probleme oko refundacije zdravstvenih usluga, medicinskih sredstava ili lijekova.
Željka Pavlović, BL portal