Pala potražnja, ali ne i cijena: Kvadrat stana u Srpskoj skuplji nego u nekim državama EU
21.08.2022. | 22:11Uprkos smanjenoj potražnji u posljednjih nekoliko mjeseci, cijene nekretnina u Republici Srpskoj i dalje su u porastu.
Kvadratni metar stambene jedinice u najvećem gradu Srpske premašuje kvadrat stana u pojedinim državama Evropske unije, pa se postavlja pitanje do kada će cijene rasti i da li domaćem stanovništvu kupovina nekretnine postaje nemoguća investicija?
Na jugu Srpske turizam cvjeta. Baš kao i tržište nekretnina, koje prate cijene kvadrata.
Ova uzročno-posljedična formula negativno se odrazila na one koji imaju želju da kupe stan ili kuću jer ušteđevinu obezvrjeđuje inflacija, a plata sve teže pokriva kredit.
Siniša Došlo stan je kupio prije pet godina, a ističe da bi danas imao problem da se nije odlučio na taj korak.
Korekcije cijena neće biti jer je potražnja na jugu velika. Preovladaju stranci i oni koji rade u inostranstvu zbog čega stvaraju problem domaćem stanovništvu.
– Cijene u izgradnji variraju od 2.600 do 4.500 po kvadratu. Što se tiče starijih stanova, gotovo da ih nema u ponudi. To najviše zanima naše sugrađane koji do stambenog prostora dolaze preko stambenih kredita i oni su u problemu jer takvi stanovi kada se pojave ni jedan dan ne budu u ponudi – izjavila je menadžer prodaje u agenciji za nekretnine u Trebinju Sonja Eraković Đikov.
U Banjaluci s nostalgijom gledaju na cijene kvadrata u odnosu na godine prije pandemije i izbijanja krize.
Danas, za trećinu više novca potrebno je izdvojiti za kvadratni metar stambenog prostora u izgradnji u odnosu na ljeto 2021. godine.
– Cijena varira od 3.000 do 4.000 maraka po kvadratu, zavisno od lokacije koja diktira cijenu nekretnina. Više se kupuju stanovi u izgradnji jer je i značajno veća ponuda stanova u izgradnji. Cijena u staroj gradnji kreće se od 2.000, 2.200 pa do 3.000, što takođe zavisi od lokacije – rekao je agent za nekretnine u Banjaluci Aleksandar Vuković.
Cijena u Banjaluci odgovara onoj u Italiji, ako je suditi prema informacijama na jednom od sajtova za prodaju nekretnina.
Cijenama u Italiji približava se i Semberija. Sve je više u Bijeljini onih koji se odlučuju na kupovinu nekretnine jer niko ne garantuje da cijene neće biti veće, pa na ubrzano stambeno zbrinjavanje utiče strah od divljanja cijena.
Cijene stanova dosežu i 2.800 maraka.
– Od novih stanova koji su završeni ostali su samo veći stanovi. Od manjih se sve proda u izgradnji. Cijene su 2.000, 2.200 ali to su stanovi oko 100 kvadrata – izjavila je agent za nekretnine u Bijeljini Jovana Despotović.
Iako na tržište nekretnina najviše utiče cijena građevinskog materijala, ipak je potražnja ta koja utiče na njihovo formiranje.
Svjetska kriza i sukob na istoku Ukrajine uticao je na nabavku građevinskog materijala, cijenu i rok isporuke.
Iako je cijena armature u blagom padu, preostali građevinski materijal dva puta je skuplji u odnosu na raniji period.
– U toku dana se promijeni cijena. Ili ide gore ili ide dolje. Nema više najave. Tako da se sada, na primjer, nabavka oduži za šest mjeseci opekarskih proizvoda. Da li je u pitanju crijep ili blok i to je to dok, na primjer, naši proizvođači nije to toliko strašno -rekla je Ružica Lekić iz Medeks Proma u Banjaluci.
Jedina olakšavajuća okolnost i to za mlade jesu subvencionisana sredstva Vlade Republike Srpske za kupovinu prve nekretnine preko Investiciono-razvojne banke i kroz povrat dijela isplaćene rate kredita.
Pojedini gradovi i opštine odlučili su se za izgradnju stambenog prostora za mlade bračne parove gdje su cijene kvadrata daleko ispod tržišnih cijena.
Model Doboja i Srpca trebalo bi da prate i drugi gradovi i opštine jer je to najbolja, a možda i jedina šansa za prvu nekretninu, prenosi RTRS.