Pečat korone i na mentalnom zdravlju: Obilježen Svjetski dan mentalnog zdravlja
09.10.2020. | 16:51Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske danas je obilježilo Svjetski dan mentalnog zdravlja – 10. oktobar, čiji je slogan “Mentalno zdravlje za sve, veće investicije-bolji pristup”.
“Ova godina, kada je u pitanju mentalno zdravlje, je posebno izazovna zato što imamo pandemiju koronavirusa koja je vrlo značajan pečat ostavila na mentalno zdravlje svih građana, a naravno posebno su osjetljive grupe građana koje imaju mentalno zdravstvene smetnje ili određene probleme”, rekao je Milan Latinović, načelnik odjeljenja za zdravstvenu zaštitu Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS-a.
Prema njegovim riječima, u RS-u, u sistemu zdravstvene zaštite pružene su usluge za 30.000 građana, taj prosjek se održava i ove godine, vjerovatno, jer je zbog epidemiloških mjera smanjen dolazak u ustanove.
“Izvještaji iz zdravstvenih ustanova pokazuju da nismo imali značajniji broj zaraženih osoba koronavirusom s mentalnim bolestima”, rekao je Latinović.
Prema njegovim riječima, kada je u pitanju epidemija koronavirusa postoje naznake da određeni broj građana ima anksionze poremećaje, posljedica strahova, izolacije, promjena u ponašanju nametnutih u prethodnom periodu.
Povodom Svjetskog dana mentalnog zdravlja predstavljen je video kojim se promoviše savjetovanje i telefonom u Centrima za zaštitu mentalnog zdravlja u Republici Srpskoj. Ova aktivnost je dio inicijative koju Ministrarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS sprovodi u saradnji i uz podršku UNICEF-a i USAID-a.
https://www.facebook.com/306180006724114/videos/714038272521379/
“Uticaj pandemije je već evidentan, povišena je anksioznost, depresivne reakcije, poremećaji spavanja usljed socijalne izolacije, ograničenja, distance među ljudima. Kako će biti kad se epidemija završi – kao i u svakim kriznim situacijama očekujemo da će taj porast biti još veći”, rekla je Biljana Lakić, nacionalna koordinatorica za mentalno zdravlje RS-a.
Govoreći o posttraumatskom stresnom poremećaja, rekla je da se o njemu može govoriti u odnosu na tri grupe odnosno kod ljudi koji su prebolovali koronavirus, bili životno ugroženi, imali strah od gušenja, kod onih koji su izgubili bliske osobe dok je treća grupa opšta populacija zbog promjena koje su evidentne.
Građanima je savjetovala da obzirom da će krizna situacija potrajati, da sačuvaju vlastito mentalno zdravlje kako bi bili i u mogućnosti pružiti podršku bližnjima.
Prema njenim riječima, potrebno je uspostaviti dnevni ritam, odvojiti vrijeme za rad i odmor, jesti zdravo, odnosno imati redovne obroke, dobro spavati, upražnjavati redovnu fizičku aktivnost i dio dana odvojiti za kontakt s bliskim ljudima, bilo da je u pitanju lični, telefonski ili kontakt putem društvenih mreža. Naglasila je da je važno i da imamo aktivnost koja nas opušta i koja prija kao što su vježbe disanja, ples, joga, molitva… Dodala je i da je važno ograničiti vrijeme pred ekranom – online, naročito za djecu, ne pratiti previše vijesti, odnosno biti informisan, ali izbjegavati vijesti koje nas čine tjeskobnim.
Sanja Radetić-Lovrić iz Društva psihologa RS rekla je da Društvo od pojave nultog slučaja pruža podršku građanima putem telefona, medija, kao i online. Istakla je da su se u početku javljali građani u strahu i panici, zatim oni koji su bili izolovani, pa porodice koje su imale specifičnu strukturu života, odnosno osobu sa hroničnim bolestima, te studenti koji su bili na razmjeni u inostranstvu. Istakla je da danas imaju i pojedinačna i grupna savjetovanja.
“Nismo dovoljno primjetili koliko su djeca i mladi bili fantastični, bili su najbolji dio ovog društva”, rekla je ona i dodala da su se djeca i mladi izuzetno prilagođavali situaciji.