Plan poslovanja “Aerodroma”: Traže veće subvencije i pomoć za otplatu kredita

16.12.2024. | 08:44

Preduzeće “Aerodromi RS” uputilo je Ministarstvu saobraćaja i veza zahtjev za povećanje subvencija iz republičkog budžeta na četiri miliona maraka, a imaju namjeru da zatraže i pomoć u otplati kredita za koji su se zadužili 2016. godine.

Navedeno je to u prijedlogu plana poslovanja “Aerodroma” za period 2025 – 2027. godine koji će se naći na dnevnom redu sjednice Skupštine akcionara koja je najavljena za 27. decembar.

Subvencije “Aerodromima” na godišnjem nivou iznose dva miliona KM, a u ovom javnom preduzeću očekuju da će Vlada od početka 2025. planirati i novac za subvencionisanje avio-kompanija za uvođenje novih destinacija, po uzoru na institucionalnu podršku aerodroma u BiH i okruženju, s ciljem razvoja turizma i privrede Srpske.

U “Aerodromima” priznaju i da postoji rizik u otplati kredita za koji se preduzeće zadužilo 2016. godine i to u iznosu od sedam miliona KM, uvećanog za kamatu, sa rokom otplate od 120 mjeseci.

Od početka iduće godine mjesečni anuitet za otplatu kredita iznosiće 167.153 KM i ratu u tom iznosu preduzeće treba da plaća sve do početka juna 2027. godine.

– Poslovanje će u narednom periodu značajno opteretiti otplata zajma u punim anuitetima, a za rješenje obezbjeđenja finansijskih sredstava za te namjene potrebno je tražiti podršku ministarstava saobraćaja i veza te finansija – navedeno je u planovima javnog preduzeća.

Takođe, iz ovog javnog preduzeća poručuju da će biti primorani i na novo kreditno zaduženje ako se ne obezbijedi veća finansijska podrška Vlade, ali i da će u 2025. nastaviti sa iznalaženjem partnera za razvoj poslovanja Međunarodnog aerodroma Banjaluka kroz programe privatno-javnog partnerstva ili koncesije, prenosi Glas Srpske.

Iz “Aerodroma” poručuju i da ekspanziju putničkog saobraćaja u prethodnom periodu nisu pratila adekvatna kapitalna ulaganja.

– Došlo je do oštećenja postojeće infrastrukture, prvenstveno poletno-sletne staze koja zahtijeva hitnu rekonstrukciju kako bi se moglo nastaviti nesmetano odvijanje saobraćaja. Takođe, postojeća aerodromska zgrada više ne može zadovoljiti potrebe istovremenog opsluživanja više letova i prijem velikog broja putnika u kratkom vremenskom periodu, te proširenje kapaciteta zgrade predstavlja prioritet u narednom planskom periodu – navedeno je u dokumentu koji će razmatrati akcionari.

S obzirom na to da, kako navode, u “Aerodromima” nemaju raspoloživih sopstvenih sredstava za kapitalna ulaganja, nastavak investicija planiran je u skladu sa sredstvima obezbijeđenim iz grantova i drugih izvora.

Novi letovi

“Aerodromi RS” planiraju i nastavak saradnje sa svim avio-prevoznicima koji trenutno obavljaju operacije na Aerodromu, a riječ je o osam avio-kompanija. Takođe, navode da očekuju uvođenje novih destinacija od strane kompanija “Rajaner” i “Vizer” kao i uvođenje novih čarter letova.