Plate manje više oko 650 KM: Trgovci u Srpskoj potplaćeni i umorni

23.03.2022. | 18:08

Radnici u trgovini su među najslabije plaćenim, a oni su koji rade i vikendima i praznicima. Uz teške uslove rada, sa platom koja je manje više oko 650 KM, mnogi ne znaju kako je imati slobodnu subotu, dok im je svaka druga neradna nedjelja.

Priča o neradnoj nedjelji za radnike u trgovini provlači se godinama i ništa se nije pomjerilo sa mrtve tačke. Dok oni koji rade u raznim republičkim, entitetskim ili zajedničkim institucijama vikedom mogu da planiraju svoje vreme i odmore se, oni koji rade u prodavnicama, marketima, tržnim centrima o tome mogu samo da sanjaju.

Slobodna nedjelja je jedno od predizbornih obećanja gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića koji je više puta govorio kako će ovo pitanje riješiti. Ali riječi nisu sprovedene u djelo. Gradska administracija nije pripremila prijedlog odluke, a obzirom na turbulentan odnos gradonačelnika i skupštinske većine, pitanje je i kakva bi bila sudbina odluke i da je pripremljena.

Dok se o neradnoj nedjelji ćuti tamo gdje bi o njoj trebalo da se dogovara, radnici ćute i rade. Razgovarali smo sa nekim od njih. Zaposleni u različitim marketima, ali sa istom mukom. Em im je mala plata, em puno rade.

U jednom marketu gospođa (52), samohrana majka, radi godinama. Kaže da se navikla da radi puno i da sedmično ima jedan slobodan dan. Na pitanje o plati, odmahuje rukom i govori “kad izgovorim kolika je, bude me sramota”. Kaže da radi svake subote, svake druge nedjelje. Kada radi cijeli vikend, onda tokom sedmice ima jedan slobodan dan.

“Znate, navikne se čovjek. I imam sreću da radim sa istim kolegama dugo, pa po potrebi uskačemo kad nekom nešto treba. Meni je najteže kad zbog posla propustim bitan događaj iz dječjih života. Eto, rođendane slavimo nedjeljom kad ne radim. Kad ne radim nedjeljom, to nam je praznik i Božić i Nova godina”, priča ona. Nije joj lako, ali kaže da izbora nema. Prijavljena je, kaže i to joj je sigurnost.

Anđelka, sagovornica iz drugog marketa, kaže da bi pristala i na malo manju platu samo da ima svaku nedjelju slobodnu. Za nju je, kaže, najteže kada je ljeto, pa prijatelji nedjeljom idu negdje, a ona radi do 16 časova, prenosi Srpskainfo.

“Kad završim sa poslom nedjeljom, kasno je za sve. Preostaje mi da se malo odmorim i eto ponedjeljka. Ako me pitate, ovo je robovski posao. Šta sve radimo, prenesemo preko ruku tokom smjene, koliko sati smo na poslu. Znate, najviše nam dolaze nedjeljom oni koji imaju slobodan vikend. Oni nemaju šta da rade, uživaju u slobodnom danu, pa onda hodaju po trgovinama i tržnim centrima. Kao da mi nemamo porodice i prijatelje sa kojima bismo provodili vrijeme nedjeljom. Velika je to nepravda”, kaže ona ogorčeno.

Još jedan naša sagovornica kaže da neradne nedjelje ili bar skraćeno radno vrijeme odlučuje rukovodstvo opština i gradova, pa navodi primjer kako trgovine u Kotor Varoši rade nedjeljom do 14 časova, a u Banjaluci dva sata duže.

Goran Savanović, predsjednik Sindikata trgovine, ugostiteljstva, turizma i uslužnih djelatnosti Republike Srpske, kaže da u Banjaluci ni prethodni gradonačelnik nije imao snage da riješi problem neradne nedjelje. Izgleda da nije drugačije nije i sa aktuelnim gradonačelnikom.

“Gospodnim Stanivuković nas je kontaktirao u tri navrata, imali smo razgovore, najavljivao svoje akcije, ali od toga nema ništa. Mislim da on nema volje i snage da tako nešto pokrene i završi. Njegove priče o zabrani rada nedjeljom nemaju efekta”, kaže Savanović.

Poručuje da je Banjaluka najveći grad, najveći trgovački centar, ima najveći broj zaposlenih, te da je najveća potreba za neradnom nedjeljom u gradu na Vrbasu. Prema njegovim riječima, korona nam je pokazala da možemo da živimo, a da se ne radi nedjeljom.

Obzirom koliko rade teško i koliko sati provode na poslu, radnici u trgovini su potplaćeni i plate su im mizerno male.

“Nepisano pravila je da je to minimalna plata na koju se dodaje minuli rad, topli obrok. To je, otprilike, oko 650 KM. To je sramotno, mizerno. Rad nedjeljom nije dodatno plaćen, radnici koriste slobodan dan nekad u sedmici. Pokušemo da riješimo kolektivnim ugovorom ako se već radi nedjelja, da ona bude mnogo više plaćena. Doduše, ima trgovaca koji su u zadnje vrijeme povećali plate radnicima od 100 do 200 KM, pa se odmah vidi veće zadovoljstvo, veći radni elan”, poručuje Savanović.