Policajci Ognjen Sedlarević i Semir Mekić, pojašnjavaju da svaki dan šef smjene odredi jednu ekipu koja obilazi zaražene osobe. Spisak varira iz dana u dan. Za smjenu su imali obići 16 adresa, a nekada cifra iznosi 80 ili 100.
“Ove aktivnosti sprovodimo u prvoj smjeni, odnosno tokom dana. Naravno, u slučaju da se „zagužva“ kolegama, prestajemo s ovim aktivnostima pa nastavimo u noćnim satima”, pojašnjavaju policajci. Bez maske i rukavica, koje bacaju nakon svake posjete, kao i vizira, neće ni pokucati ili pozvoniti na vrata. Naša prva adresa bila je u naselju Marindvor.
Policajci prvo putem mobilnog telefona kontaktiraju zaraženu osobu te govore da stavi masku, pripremi ličnu kartu i izađe na vrata. Muškarac izlazi na vrata, predaje ličnu kartu te sa udaljenosti od dva metra nakratko skida masku, kako bi se policajci uvjerili u identitet kontrolisane osobe.
“Najviše nas je strah da koronu ne donosemo kući. Skoro svi mi imamo rizične kategorije, starije osobe ili djecu”, kažu policajci.
Policajci su kazali da u 99 odsto slučajeva građani poštuju mjere izolacije. Kako su ispričali, dešavalo se da zaraženu osobu ne zateknu na adresi.
“Obično je takva osoba otišla u drugi stan, kuću ili vikendicu, kako bi se izolovala i od članova svoje porodice. U takvim slučajevima mi obavijestimo kolege na čijem području se nalazi zaraženi te se sve provjeri. U slučaju kada ne možemo pronaći zaraženu osobu, obavijestimo šefa smjene, sačinimo službenu zabilješku, a o svemu se obavijeste i nadležne institucije koje preuzimaju taj dio posla”, zaključili su policajci.