Policija u Srpskoj oduzela 169 vozila od bahatih vozača

05.03.2023. | 18:56

Pooštravaju se kazne za višestruke počinioce saobraćajnih prekšaja u BiH. Policija u Srpskoj oduzela je čak 169 vozila od nesavjesnih vozača u toku prošle godine, a prema predviđenim zakonskim izmjenama, ova praksa će postati i češća, jer će se pooštriti kriterijumi na osnovu kojih se oduzmaju četverotočkaši od njihovih vlasnika.

Brza vožnja iznad ograničenja, sjedanje za volanom pod uticajem alkohola ili narkotika, upravljanje automobilom bez vozačke dozvole, glavni su razlozi zbog kojih saobraćajna policija u Srpskoj oduzima vozila. Cilj je da se kazne bahati i nesavjesni vozači, koji su ujedno i višestruki povratnci u činjenju saobraćajnih prekršaja. Krajnji cilj je vožnja po bezbjednijim putevima.

– Od 01.01. do 15.02.2023. godine na području Republike Srpske, od višestrukih povratnika u činjenju najtežih prekršaja iz oblasti bezbjednost saobraćaja, privremeno je oduzeto 16 vozila. U 2022. godini policija je od višestrukih povratnika privremeno oduzela 169 vozila, a iste godine na osnovu pravosnažnih i izvršnih rešenja nadležnih sudova, trajno je oduzeto 85 vozila. U 2021. godini broj oduzetih vozila je bio 330 – naveli su iz Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS) za „Novosti“.

Najviše vozila i privremno i trajno oduzeto je na području Policijske uprave Prijedor.

U MUP-u su pojasnili koji su razlozi zbog kojih vozači ostaju bez svojih „ljubimaca“.

– Najčešće se radi o upravljanju vozilom u saobraćaju na putu pod uticajem alkohola u krvi preko 1,5 promila. Tu je i vožnja pod uticajem narkotika, odbijanje vozača da se alkotestira, ili da ide na ljekarski pregled koji bi pokazao da li je konzumirao alkohol ili drogu prije vožnje. Automobili se privremeno oduzimaju i od osoba koje nemaju vozački dozvolu, ili koje imaju zabranu da sjedaju za volan – rekli su u MUP-u RS.

Pojasnili su da se vozila oduzimaju od višestrukih povratnika u činjenju saobraćajnih prekršaja, i da neplaćeni dug saobraćajnih kazni nije osnovni razlog oduzimanja vozila , već služi kao dokaz da se radi upravo o povratniku u činjenju najtežih prekršaja iz oblasti bezbednost saobraćaja.

Prema predloženim izmjenama Zakona o bezbjednosti saobraćaja u BiH, o kojima bi trebalo da se glasa u Predstavničkom domu parlamenta BiH, previđeno je pooštravanje kriterijuma na osnovu kojih policija oduzima vozila od nesavjesnih vozača.

U zakonskim izmjenama koje je pripremilo Ministrastvo komunikacija i transporta BiH predviđeno je da vozila oduzimaju u slučajevima kada je saobraćajka izazvana opasnim i bahatim ponašanjem vozača, koja za rezultat imaju teške tjelesne povrede ili smrt. Takođe, vozačima koji u periodu od dvije godine počine tri teža saobraćajna prekršaja, vozilo bi moglo biti privremeno ili trajno oduzeto.

Epitet „višestruki povratnik u činjenju saobraćajnih nesreća“ se dopunjava, i novim zakonskim izmjenama podrazumijeva da se radi o vozaču koji je najmanje tri puta pravosnažno kažnjen zbog upotrebe narkotika ili droga, odbijanja alkotesiranja ili zbog vožnje bez vozačke dozvole.

„Višestruki povratnik“ je i vozač koji je za dvije godine najmanje pet puta pravosnažno kažnjen za vožnju veću od 30 kilometara na čas. Prema novim zakonskim izmenama, između ostalog , teškim prekršajem se smatra vožnja neregistrovanim ili tehnički neispravnim vozilom.

U Agenciji za bezbednost saobraćaja Repblike Srpske pozdravili su predviđene nove izmjene Zakona o bezbjednosti saobraćaja.

– Mislim da će pooštravanje kazni dati rezultata, jer imamo dosta vozača koji ponavljaju saobraćajne prekšaje. Ove zakonske izmjene će vjerovatno uticati da savjesni vozači ne daju vozilo drugim ljudima na upravljanje, a pogotovo onima koji imaju prekršaja. Vjerujem da će ljudi biti pažljiviji u vožnji, jer će se imati strah ako počine više težih saobraćajnih prekšaja, da će im policija oduzeti automobil – rekao je za “Novosti” v.d. direktora Agencije za bezbednost saobraćaja Mladen Petrović.

100 POGINULIH NA PUTEVIMA

U toku prošle godine na putevima u Republici Srpskoj poginulo je 100 osoba.

– U toku 2021. i 2020. taj broj je iznosio 101. U većini ovih slučajeva radilo se o prebrzoj vožnji, ili vožnji pod uticajem opijata. Cilj pooštravanja saobraćajnih kazni je da se smanji broj poginulih. Potrebno je i raditi stalne edukacije vozača, pogotovo mlađih, i tako uticati na njihovu svest o bezbednoj vožnji. Agencija ze bezbjednost saobraćaja RS zadnjih nekoliko godina pojačala je aktivnosti na održavanju predavanja, što ćemo raditi i u narednom periodu – kazao je Petrović.