Pomama za serološkim testovima

18.07.2020. | 09:23

Laboranti u privatnim zdravstvenim ustanovama u Republici Srpskoj ovih dana imaju pune ruke posla, jer brojni stanovnici rade serološki test na virus koronu radi putovanja ili žele da otkriju da li su ga možda prebolovali, a da nisu ni znali da su zaraženi.

Nakon što serološki testovi, koje koriste laboratorije privatnih zdravstvenih ustanova, pokažu da je neko pozitivan, njihovo medicinsko osoblje zaraženog odmah upućuje kod porodičnog ljekara ili u Institut za javno zdravstvo RS, koji za testiranje na prisustvo virusa korona koriste PCR metod.

Vlasnica “Alfalaba” Sanja Kalamanda-Ivanjak kaže da u toku dana na adresu njihove centralne laboratorije u Banjaluci zna da dođe i do 100 osoba koje žele da se testiraju na prisustvo virusa korona.

– Radimo serološke testove, kojima se može utvrditi prisustvo virusa korona, odnosno da li ga je neko prebolovao. Za ulazak u Crnu Goru radi se kombinacija testova IgM i IgG, za koje je zainteresovanost ovih dana ogromna – kazala je Kalamanda-Ivanjak.

Dodala je da često ne mogu stići da sve urade u toku dana, a cijena kompletnog testa je 49 maraka, dok je samo za IgG, kojim se utvrđuje da li je neko prebolovao virus korona, potrebno izdvojiti 29 KM.

– Svaki dan bude pozitivnih, kako jednih tako i drugih testova. U slučaju da IgM test pokaže da je neko pozitivan na virus korona, odmah tu osobu uputimo porodičnom ljekaru ili u Institut za javno zdravstvo da uradi PCR test, koji je jedini potvrdni za koronu – rekla je Kalamanda-Ivanjak.

Serološko testiranje na virus korona radi i “Akvalab”, a direktor ove laboratorije Sani Crljić kaže da testiranje na “kovid 19” rade na dvije lokacije, odnosno u Banjaluci i Trebinju.

– Između 30 i 50 ljudi svakodnevno dođe na testiranje zbog virusa korona. Veliki broj stanovnika dođe na testiranje radi putovanja u zemlje koje priznaju ove testove – kazao Crljić i dodao da je cijena testa 45 KM.

Suvlasnik srbačke zdravstvene ustanove Specijalistički centar “Hemera” Saša Jovičić istakao je da u saradnji sa Bolnicom Gradiška samo uzorkuju krv kad je u pitanju testiranje na virus korona.

– Gradiška bolnica, kao referentna laboratorija, vrši analizu i izdaje nalaz. Ima građana koji dolaze kod nas da se testiraju na virus korona, uglavnom se radi o ljudima koji planiraju da putuju u Crnu Goru, mada ima i onih koji čisto žele da provjere da li su preležali virus – kazao je Jovičić i dodao da testiranje košta 35 maraka.

U Institutu za javno zdravstvo RS za sada se u komercijalne svrhe testiraju građani koji rade u inostranstvu i studenti koji studiraju van granica Srpske i BiH.

– Tokom iduće sedmice trebalo bi da bude razmatrano da li ćemo raditi i komercijalno testiranje u turističke svrhe – kazali su u Institutu. Navode da je do sada u komercijalne svrhe testirano oko 2.000 građana, a cijena PCR testa je 200 maraka.

Vršilac dužnosti direktora Instituta za javno zdravstvo RS Branislav Zeljković u petak je rekao da je za 24 časa virus korona potvrđen kod još 96 lica od 528 testiranih, a umrlo je jedno lice iz Bijeljine.

– Zdravstveni sistem u RS pod ogromnim je pritiskom zbog povećanog broja pozitivnih lica, jer se povećava i broj osoba na bolničkom liječenju. U skladu s tim povećava se i broj lica koja su pod zdravstvenim nadzorom u kućnoj izolaciji – kazao je Zeljković.

Rast broja zaraženih bilježi se i u FBiH, gdje su u petak potvrđena još 122 pozitivna od 1.283 uzorka. Vlada FBiH proglasila je epidemiju zarazne bolesti “kovid 19” za teritoriju ovog entiteta, a naredba je stupila na snagu u petak, nakon što je objavljena u “Službenim novinama FBiH”.

 

Izvor:(Glas Srpske)