Popis opreme nije završen: Porodilišta u Srpskoj još čekaju inkubatore
14.02.2023. | 18:12Građani Srpske su prije mesec dana prikupili milion maraka za nabavku transportnih inkubatora, a ovih dana stručni tim obilazi porodilišta u Srpskoj i popisuju koja im je oprema potrebna.
Nosilac tradicionalne humanitarne akcije “S ljubavlju hrabrim srcima” prošle godine je bilo Udruženje pedijatara Republike Srpske, a na inicijativu i zahtjev pedijatara iz Nevesinja, Trebinja, Zvornika, Istočnog Sarajeva, Gradiške, Doboja, Bijeljine, Foče i Banjaluke, koji su iskazali potrebu da se u porodilištima širom Srpske obezbijede transportni inkubatori i tako omogući savremen neonatalni prevoz.
Ovi inkubatori su izuzetno važni kako bi se prijevremeno rođene bebe hitno i bezbjedno prebacile u udaljenije medicinske centre, radi adekvatnog liječenja.
Utvrđuju potrebe bolnica
Udruženje pedijatara pitali smo da li je javni poziv za nabavku inkubatora raspisan, koliko inkubatora će ukupno biti kupljeno i kada će oni biti isporučeni bolnicama.
“Što se tiče procedure nabavke, podsjećamo da je nosilac akcije Udruženje pedijatara RS, koje nije ugovorni organ u smislu Zakona o javnim nabavkama. Nadzor nad zakonitošću i namjenskim korišćenjem i raspolaganjem sredstvima udruženja vrše organi udruženja – Skupština i predsjedništvo, te nadležni republički organ – Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS, sve u skladu sa Zakonom o udruženjima i fondacijama RS”, navela je u pisanom odgovoru predsjednica udruženja, Jelica Predojević Samardžić.
Dodaje da je planirana nabavka transportnih inkubatora različitih tehničkih karakteristika, u zavisnosti od broja poroda u bolnicama, udaljenosti od referalnog centra, postojećoj opremi, kao i broju raspoloživog stručnog kadra u toku 24 sata u pojedinim bolnicama, porodilištima i neonatalnim odjelima u Republici Srpskoj. Takođe je planirana nabavka inkubatora za jedno porodilište u Federaciji BiH i Kliničko-bolnički Centar na Kosovu i Metohiji.
“Planirana je i nabavka popratne opreme uz transportne inkubatore, koja bi uz transportni inkubator obezbijedila siguran transport i odnosi se na praćenje vitalnih funkcija i eventualno reanimaciju u toku transporta. Utvrđivanje potreba bolnica ne podrazumijeva samo potrebe u pogledu opreme, već i u pogledu raspoloživog stručnog kadra, za koji je planirana i edukacija u sklopu ovog projekta, koji je sam po sebi višesložan”, navela je Predojević Samardžić.
Donatorska sredstva još pristižu
Na pitanje zašto stručna komisija tek sada obilazi bolnice, mjesec dana nakon akcije, odnosno zašto popis nije urađen još u decembru, sagovornica Srpskainfo odgovara da je stručna Komisija, koja je sastavljena od pedijatara subspecijalista neonatologije i intenzivne medicine, započela obilazak porodilišta kada su se stekli uslovi za njihovo odsustvovanje na redovnom poslu.
Napomenula je i da donatorska sredstva, pored humanitarne večeri održane 26. decembra, pristižu još i tokom januara i februara.
Od početka 2023, tri bolnice u Srpskoj koje smo kontaktirali već su imale osam slučajeva transporta životno ugroženih beba.
“U ovoj godini jedna beba transportovana je u Banjaluku, a prošle godine na 665 poroda transportovano je 18 beba”, rekao je načelnik odjeljenja za ginekologiju i akušerstvo u Bolnici Gradiška, Dušan Vukota.
On ističe da bolnica nema informaciju koliko inkubatora će dobiti, ni kada će oni biti transportovani.
“Bolnica je uključena samo posredno u radni tim koji snima situaciju u svim porodilištima RS”, naveo je Vukota u pisanom odgovoru.
Bebe rođene prije vremena
Za razliku od njih, u bijeljinskoj bolnici “Sveti Vračevi” su optimistični.
“Mi u bijeljinskoj bolnici očekujemo uskoro isporuku inkubatora za transport vitalno ugrožene novorođenčadi i s tim u vezi danas (10. februar) smo imali sastanak s delegacijom iz Klinike za dječije bolesti Univerzitetsko kliničkog centra RS, gdje smo dogovorili način prijema i obuku kadra”, odgovorili su iz ove zdravstvene ustanove, napominjući da imaju odličnu saradnju sa UKC RS.
Poručuju i da su transportni inkubatori neophodni svim porodilištima, te da je akcija koju je pokrenulo Udruženje pedijatara RS dobro došla svima.
Godišnje se u bijeljinskoj bolnici rađa više od 1.000 djece, a ove godine na svijet je došlo 115 beba.
“Od početka ove godine imali smo četiri transporta novorođenčadi za Banjaluku. Uglavnom se radilo o prijevremeno rođenim bebama, a imali smo i jedan slučaj novorođenčeta sa urođenom srčanom manom”, odgovorili su iz ove bolnice.
Tri slučaja transporta životno ugroženih beba u 2023. već su imali i u Univerzitetskoj bolnici Foča, koja inače posjeduje jedan inkubator, koji su kupili 2019. godine. S obzirom na veliku udaljenost Foče i Banjaluke, u hitnim slučajevima bebe transportuju u Pedijatrijsku kliniku u Sarajevo. Lani su transportovali 23 bebe koje su rođene prije vremena.
Iz ove zdravstvene ustanove su nam odgovorili kako je planirano da njihova bolnica u okviru humanitarne akcije dobije jedan transportni inkubator. Kažu da su uključeni u proces nabavke, ali nisu precizirali na koji način.
Imaju inkubator koji se ne koristi
Zahvaljujući humanitarnoj akciji, javnost je saznala i da bolnica u Nevesinju već osam godina ima inkubator koji se uopšte ne koristi, jer nije kompatibilan sa sanitetom.
Tako oni bebe transportuju umotane u dekice, utopljene, uz kiseoničku podršku preko kiseoničke maske.
“Iz tog razloga nismo išli u medicinske centre u Republici Srpskoj, već u najbližu specijalizovanu medicinsku ustanovu u Mostar, jer je u takvim situacijama vrijeme veoma bitno i svaki minut je dragocjen”, rekli su u decembru iz ove zdravstvene ustanove.
Pedijatar pulmolog Staka Milović potvrdila je za Srpskainfo da je stručna komisija iz Banjaluke prošle sedmice bila u nevesinjskoj bolnici, te da su, pored jednog transportnog inkubatora, naveli kako im je potreban još aparat za skrining sluha i reanimacioni sto za operacionu salu.
Prošle godine u ovoj bolnici rođeno je 248 beba. Milovićeva ističe da godišnje imaju potrebu za transportom četiri, pet novorođenčadi, ali u ovoj godini još nije bilo takvih situacija.
U timu ljekara, koji je obišao porodilišta u Srpskoj, pojasnili su da je riječ o drugoj fazi humanitarne akcije.
“Potrebno je da vidimo ko s čim raspolaže da bi to digli na viši nivo. Treće faza je nabavka opreme, a naredna – edukacija svih timova u svim porodilištima”, izjavio je za RTRS Stojislav Konjević pedijatar Klinike za dječije bolesti Banjaluka.