Trend na štetu BiH: Profesionalni vozači masovno odlaze u zemlje EU
23.09.2024. | 10:45Profesionalni vozači iz Bosne i Hercegovine nastavljaju masovno odlaziti u zemlje Zapadne Evrope u potrazi za boljim životom i većim platama.
Procjenjuje se da je u posljednjih pet godina više od 6.000 vozača napustilo zemlju, što je ozbiljno narušilo prevoznički sektor.
Prevoznici upozoravaju da, ukoliko se trend nastavi, uskoro neće imati ko prevoziti ni robu ni putnike.
Aziz Hadžić, vlasnik putničke agencije iz Bosanske Krupe, kaže za BHRT da je prisiljen upošljavati penzionere kako bi održao svoje linije.
“Skoro sam imao dva mlada vozača, sve je bilo u redu, ali su me obavjestili da su dobili papire za Njemačku. Sutra su već napustili posao,” kaže Hadžić, ističući da je ovaj problem prisutan kod gotovo svih prevoznika u BiH.
Potražnja za vozačima u Evropi je ogromna, pa su mnoge firme u BiH počele nuditi čak i plaćanje vozačkog ispita kako bi privukle nove radnike. Zbog bolje perspektive, sve više visokoobrazovanih ljudi polaže za vozače autobusa. Jedan od njih je i Haris Omanović, bivši profesor, koji je nakon 20 godina rada u prosvjeti odlučio postati vozač u Minhenu.
“Ovdje te cijene po količini rada, trudu i zalaganju, a ne po stranačkoj pripadnosti ili boji iskaznice,” kaže Omanović.
Bešir Duraković, vlasnik autoškole u Cazinu, potvrđuje da mnogi koji polože za vozača uspješno nalaze posao u inostranstvu, te su zadovoljni uslovima i primanjima.
“Imali smo slučajeva da su i profesori odlazili raditi kao vozači,” dodaje Duraković. Potražnja za vozačima autobusa u Njemačkoj će nastaviti rasti, a do 2030. godine očekuje se nedostatak više od 80.000 vozača.
Dino Klepo, poznati youtuber, objašnjava da se plaće za vozače u Njemačkoj kreću između 3.000 i 3.500 evra bruto, s time da je satnica između 18 i 20 evra.
“Komunalni prevoznik u Minhenu već sada mora ukidati linije jer nema dovoljno vozača”, kaže Klepo, dodajući da Deutsche Bahn trenutno traži hiljade vozača.
Proces odlaska vozača i drugih kvalifikovanih radnika iz BiH se očigledno ne može zaustaviti, ali vozači smatraju da bi se većim platama i boljim uslovima rada taj proces mogao barem usporiti.