Poražavajuće! Problem boravka vozača u EU imaće velike posljedice za privredu BiH

17.04.2025. | 15:57

Edin Forto, ministar transporta i komunikacija BiH sastao se danas sa predstavnicima prevoznika kako bi razgovarali o njihovim problema.

Forto je istakao da se prevoznici susreću sa nizom problema.

“Njihovi problemi prelaze ingerencije sektora transporta i komunikacija na entitetski nivo, kao i na druge institucije poput sektora bezbjednosti, UIO BiH, Granične policije i tako dalje. Jedan od najvećih problema je unaprijeđenje njihovog statusa na graničnim prelazima i boravak u EU. Vozači kamiona i autobusa i neki u regiji su diskriminisani u odnosu na mašinovođe i pilote, jer im se boravak u EU računa kao da su bili tamo sa porodicama, a oni rade svoj posao, odnosno transport. Evropska komisija je ranije odbila da ih izuzme iz viznog režima u EU što otežava prevoznicima da će neki morati zatvoriti biznise i otići u Evropsku uniju”, naglasio je Forto.

Naveo je da bi to imalo velike posljedice po domaću privredu.

“Nastavićemo da pokušamo riješiti ovaj problem kako vozači ne bi morali boraviti samo 90 od 180 dana tamo. Na Savjetu ministara sam pokrenuo formiranje interresorne radne grupe unutar inistitucija BiH, koje će se baviti transportom. Pokrenuli smo inicijative za olakšice u transportu u cijeloj regiji, posebno pri prelasku granice, te ću na idućoj konferenciji sredinom maja u Srbiji, tražiti da se regionalno nastupi prema EU kako bi se riješio problem vozača”, istakao je Forto.

Dodao je da ovo nije samo problem vozača, već i sistema, digitalizacije koju zagovaraju i traže kako bi lakše poslovali i mogli se takmičiti sa puno većim tržištima.

Velibor Peulić, predstavnik konzorcijuma logistika u BiH, kazao je da zajedničkim snagama žele da riješe pitanje koje se odnosi na 90/180.

“Ovo je direktan udar na krvotok privrede u BiH. Naš zadatak je da sačuvamo radna mjesta ljudi koji su stali iza inicijative. Mi želimo da pokažemo šta znači logistika u BiH. Država koja nema svoj krvotok suočiće se sa stranim dobavljačima, što će direktno uticati na cijene”, pojasnio je Peulić.

Prema njegovim riječima, iduće sedmice će imati sastanke sa saradnicima Forte kako bi se rješavala sva otvorena pitanja, između ostalog i saradnja dvije entitetske vlade.

“Čovjek sa praznim vozilom mora da čeka 14 sati da uđe u svoju zemlju. To nije realno”, rekao je Peulić.

Podsjećamo, prevoznici su tražili od bh. vlasti da učine više kako bi se riješili njihovi problemi, da se omogući duži boravak bh. vozača u EU, digitalizacija sektora, povrat akcize i smanjenje zadržavanja kamiona na graničnim kontrolama. Oni su prije nekoliko dana najavili obustavu drumskog prometa u cijeloj zemlji 28. aprila, ukoliko ih vlasti ne budu saslušale.