Poražavajući podaci: Skoro 17 hiljada osoba korisnici su javnih kuhinja u BiH

17.10.2024. | 21:38

U sklopu kampanje “Niko gladan – Niko sam” pokrenuta je veb stranica nikogladan.ba koja predstavlja registar donacija hrane.

Registar uvezuje kompanije-donatore hrane sa posrednicima koji hranu distribuišu krajnjim korisnicima. U Bosni i Hercegovini danas ima najmanje 60 javnih kuhinja u kojima se hrani oko 17 hiljada ljudi.

– Mi smo ovdje išli i korak dalje. Kompanije doniraju jako puno hranu, ne samo onu pred istek roka, nego puno više hranu iz redovnih zaliha. Kroz ovaj registar i to će moći uraditi. Moći će kliknuti o kojoj se hrani radi, zato što je važno da javne kuhinje znaju. Moći će kliknuti da li se radi o hrani koja je iz redovnih zaliha, o hrani pred istek roka i do kad je taj zadnji rok ili o hrani kojoj je samo pakovanje oštećeno zbog čega ne može ići u prodaju, a sigurna je za upotrebu – kaže Adnana M. Čamdžić, direktorka Mozaik sistemske filantropije.

Prema podacima Agencije Ujedinjenih nacija, u BiH se godišnje uništava i baca oko 400.000 tona hrane. U BiH je već ukinut PDV na donaciju hrane pred istekom roka, a sada je u izradi i Pravilnik o doniranju hrane koji će regulisati pravila za učesnike u procesu doniranja.

– Moramo voditi računa da ta hrana bude i zdravstveno ispravna. I da se spriječi svaka vrsta zloupotrebe i malverzacije sa takvom hranom. Ustvari, da ona namjenski odlazi na predviđena mjesta, odnosno da odlazi ljudima u potrebi, a da se u tom sistemu, lancu, toku cijele donacije u svakom trenutku zna gdje je ona i ko je odgovoran za nju – ističe Džemil Hajrić, direktor Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine.

Registar je, kako kažu osnivači, inovativan alat koji je rađen na osnovu dobrih rješenja iz regije i svijeta, ali prilagođen potrebama u BiH.

– Želimo da vidimo da se dogovaraju te transakcije, želimo da vidimo da su brze, efikasne i da ne idu na smetljište, gdje im definitivno nije mjesto – poručuje Sejdefa Bašić, direktorka Filantropskog foruma.

– Ako na taj registar dođu ljudi koji će imati hranu i koji će tu hranu da daju, to će spasti mnoge živote. Kako korisnika javne kuhinje, tako i sve javne kuhinje i ljude koji to vode. Jako teško te kuhinje same postoje, tako da mislim da je ovo nešto jako dobro – dodaje Miroslav Subašić, Javna kuhinja “Obrok ljubavi” Banjaluka.

Lakoća korištenja, te transparentnost podataka iz registra ubrzaće proces doniranja hrane javnim kuhinjama, a s druge strane mogu smanjiti i troškove kompanijama-donatorima, piše N1.