Porodica s troje maloljetne djece nema vodu za piće, bunar zagradila komšijina septička
02.07.2020. | 16:33Porodica Stojaković sa petoro djece iz Tekućice, kod Doboja, nema vodu za piće i iščekuju izvršnost odluke dobojskog Odjeljenja za inspekcijske poslove da se ukloni septička jama koju je bez neophodnih dozvola prije godinu dana postavio prvi komšija, a zbog koje je zagađen njihov bunar.
Predsjednik dobojskog Udruženja “Budućnost četiri plus” Olivera Nedić rekla je novinarima da je neshvatljivo da u 21. vijeku na području ove lokalne zajednice postoji porodica, u ovom slučaju višečlana, bez raspoložive pitke i tehničke vode.
“U Udruženju smo sa timom pravnika pregledali dokumentaciju koju su nam dostavili Stojakovići i utvrdili da su istekli svi zakonski rokovi. Stranka koja je dobila rješenje o izvršnosti je obaviještena da je trebala ukloniti objekat koji ne posjeduje lokacijsku dozvolu. Do danas to nije odrađeno”, izjavila je Nedićeva. Nedićeva je pojasnila da je urbanističko-građevinski inspektor, rješenjem gradskog Odjeljenja za inspekcijske poslove, naredio vlasniku dvokomorne septičke jame, koja je izgrađena na udaljenosti od 10 metara od stambenog objekta Stojakovića, da je ukloni, a da je naknadnom provjerom inspekcije utvrđeno da to nije izvršeno.
“Tada je naređeno da se u roku od 15 dana to uradi, ali bez rezultata”, naglasila je Nedićeva i izrazila nezadovoljstvo tromošću nadležnih organa da se ovaj problem riješi i što jedna porodica dugo trpi bez vode. Zoran Stojaković rekao je da je sve do izgradnje septičke jame od prije godinu i po dana voda iz njihovog bunara, koji je sagrađen 1990. godine, bila zdravstveno ispravna i redovno hlorisana i analizirana.
Stojaković je rekao da je problem sa vodom uočen pojavom ozbiljnijih zdrastvenih tegoba kod članova porodice, nakon čega je u maju uzorak vode odnijet na mikrobiološku analizu u Regionalni centar Doboj, Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske, a rezultati su utvrdili da voda nije za upotrebu.
Stojakovićeva supruga Mirsada rekla je da su ona i sin Branislav prvi osjetili zdravstvene probleme konzumiranjem vode u vidu mučnine i povraćanja, navodeći da se sada snalaze da obezbijede vodu za domaćinstvo i stoku.
“Veš na pranje nosim u kuću pokojnog svekra, odakle se snadbijevamo vodom za stoku, s obzirom na to da je ta voda za tehničku upotrebu od poplava iz 2014. godine, dok vodu za piće donosimo sa česme kod lokalne crkve. I tako svaki dan”, izjavila je Mirsada. Ona je istakla da u takvim uslovima nije lako voditi domaćinstvo sa troje maloljetne djece.
Stojakovići tvrde da su u više navrata pokušali da u razgovoru sa komšijom riješe problem, ali bez rezultata. Odjeljenje za inspekcijske poslove grada Doboja je Stojakovićima dostavilo dopis 1. juna.
“S obzirom na to da stranka, i nakon što je upoznata o izvršnosti rješenja, nije ga izvršila, a što je utvrđeno inspekcijskim nadzorom i uvidom lica mjesta, nadležnom organu je poslat zahtjev za angažovanje pravnog lica, koje je Gradska uprava Doboj angažovala na poslovima prinudnog izvršenja, s ciljem izvršenja navedenog rješenja”, navedeno je u dopisu.