Poslodavci protiv! Sutra o novom povećanju minimalca u Srpskoj
28.07.2022. | 13:42Ekonomsko-socijalni savjet Republike Srpske sutra će razmatrati još jedno povećanje minimalne plate.
Poslodavci ukazuju da je u ovom trenutku bruto minimalna plata u Republici Srpskoj veća nego u Bugarskoj, Srbiji, Federaciji BiH, Makedoniji i Albaniji. Istovremeno, u odnosu na ove zemlje Republika Srpska ima najmanji BDP po glavi stanovnika, što je, kako kažu, još jedan od razloga zbog kojih u ovom trenutku minimalnu platu ne treba povećavati, pišu “Nezavisne novine“.
Najniža bruto plata u Republici Srpskoj iznosi 481,65 evra, a BDP po glavi stanovnika 5.027 evra, dok je najniža bruto plata u Bugarskoj 467,79 evra, a BDP po glavi stanovnika u ovoj zemlji iznosi duplo više, ili 11.321 evro. Slično je i kada je u pitanju Srbija, gdje najniža bruto plata iznosi 406,73 evra, a BDP per kapita 8.748 evra, što je znantno više nego u Republici Srpskoj. I u FBiH najniža bruto plata manja je nego u Republici Srpskoj i iznosi 402,36 evra, dok je BDP per kapita viši i iznosi 5.208 evra.
Inače, poslovna zajednica u Republici Srpskoj već danima negoduje zbog namjere Vlade Republike Srpske da izađe u susret sindikatu i poveća minimalnu platu, pitajući se koji je to ekonomski parametar na osnovu kojeg se želi podići minimalac.
Kako ističu, u ovom trenutku nema nijednog opravdanog razloga da minimalna plata bude veća, osim populizma i predstojećih izbora.
U poslovnoj zajednici nekoliko puta su naglasili da isključivu korist od podizanja minimalne plate ima država, koja će po osnovu poreza i doprinosa na višu minimalnu platu ubrati desetine i stotine miliona KM, koje će na kraju platiti privreda i sami radnici.
“U ovom trenutku nema makroekonomskih elemenata za bilo kakvo povećanje plate. Ako je inflacija bila deset posto to je pratila minimalna plata koja je porasla. U ovom trenutku Republika Srpska ima najveće učešće bruto minimalne plate u prosječnoj plati, a najmanji BDP po glavi stanovnika. Radi se o čistom populizmu”, rekao je Saša Aćić, direktor Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske.
Ono što je zanimljivo jeste da u ovom trenutku, osim Crne Gore, Republika Srpska u odnosu na okruženje ima najviše učešće najniže plate u prosječnoj plati. Učešće najniže plate u prosječnoj plati u Republici Sprskoj iznosi čak 60,1 posto, dok je to u Hrvatskoj recimo 50,6 posto, u Srbiji 48,8 posto, FBiH 51 posto itd.
“Najniža plata u Republici Srpskoj u zadnje dvije godine povećana je četiri puta sa 266 evra u 2021. godini na 332 evra od maja 2022. godine. Takođe, bitno je napomenuti da se najniža plata koja se isplaćuje radniku uvećava po osnovu radnog staža. U FBiH od juna 2016. godine pa sve do kraja 2021. godine najniža plata iznosila je 1,18 evra po satu, odnosno 208 evra. Nakon pet i po godina, odnosno od početka 2022. godine došlo je do povećanja najniže plate, koja sada iznosi 278 evra”, navodi se, između ostalog, u materijalima za sutrašnju sjednicu Ekonomsko-socijalnog savjeta Republike Srpske.
U materijalima se navodi i to da se očekuje usporavanje inflacije koja bi krajem godine iznosila 10 posto, što je još jedan od razloga zbog kojih minimalnu platu ne bi trebalo podizati.
Sindikat traži veći minimalac
Minimalac u Srpskoj će sigurno biti povećan i to već od avgusta, a koliko će biti to povećanje zavisi od analize Ministarstva finansija RS, rekao je još polovinom ovog mjeseca Goran Stanković, generalni sekretar Saveza sindikata RS.
“Tražimo da se najniža plata poveća odmah, pogotovo što znamo da će sve plate budžetskih korisnika od idućeg mjeseca biti linearno povećane za 100 KM”, rekao je tada Stanković.
Dobili smo statističke podatke o makroekonomskim kretanjima u Republici Srpskoj, koji su zatraženi na prošloj sjednici ESS-a, potvrđeno je iz Saveza sindikata Republike Srpske. Pomenute podatke, konkretno o inflaciji, BDP-u, cijenama i prosječnim platama, analizirali su u Ministarstvu finansija Republike Srpske.
Predsjednica Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić, uoči sjednice Ekonomsko-socijalnog savjeta poručuje da su proslijeđeni statistički pokazatelji urađeni bez ikakve analize i da nije ispoštovan dogovor sa prethodne sjednice.
„Sve je šturo urađeno, nema nikakve analize. Sve te podatke smo i do sada imali ispred sebe. Svi oni idu u prilog tome da treba doći do povećanja najniže plate“, kaže Ranka Mišić.