Potpisan memorandum u okviru projekta “Škole za 21. vijek”
19.06.2019. | 11:03Ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Natalija Trivić i direktor Britanskog savjeta u BiH Larisa Halilović potpisali su danas u Banjaluci Memorandum o razumijevanju u okviru projekta “Škole za 21. vijek”.
Ovaj projekat sprovodiće se u Republici Srpskoj u pet ciklusa, počev od septembra, a u svakom ciklusu trodnevnu obuku će proći nastavnici iz oko 40 osnovnih škola.
Planirano je da program obuhvati sve osnovne škole u Republici Srpskoj.
Trivićeva je rekla da je ovo nastavak projekta “Škole za 21. vijek” koji se sprovodio u školama u Srpskoj. Ona je napomenula da je prethodne godine resorno ministarstvo u saradnji sa Britanskim savjetom sprovodilo pilot projekat učenja đaka informatičkim sposobnostima putem mikrobitova, te je dodala da su obuke prošli kako đaci tako i 150 nastavnika u 10 škola u Srpskoj.
Ona je navela da osnovni cilj ovog programa jeste da djeca steknu nove vještine u promišljanju, da bi kasnije nastavili da razvijaju znanja, jer, kako je naglasila, ono što je ishod učenja mora da bude fokusirano i bazirano na samim vještinama.
– Potpisivanjem memoranduma planiran je program u naredne tri godine, gdje želimo da uključimo sve veći broj škola u Srpskoj jer se upravo pilot projekat pokazao kao veoma efikasan i učenici osnovnih škola su pokazali zavidna znanja, što su potvrdili i na takmičenjima – rekla je Trivićeva.
Ona je dodala da je ovo početak razvoja novog pravca koji će biti involviran u proces razvoja obrazovanja u Srpskoj, posebno kada je riječ o informatičkoj oblasti, pismenosti i digitalizaciji.
Trivićeva je najavila da će resorno ministarstvo ove godine raditi na opremanju 500 digitalnih učionica, na opremanju područnih škola informatičkom opremom, ali i opremanju srednjih škola.
– Moramo obezbijediti infrastrukturu da bismo upravo ovakav i slične projekte spovodili u praksi i imali efekte kada je riječ o sticanju znanja učenika – naglasila je Trivićeva.
Halilovićeva je ukazala na veliki značaj ovog programa i navela da je lijepo vidjeti spremnost svih škola ne samo u Srpskoj, već na cijelom zapadnom Balkanu za njegovu realizaciju.
Ona kaže da je učenicima važno dati prostor da razvijaju i svoju kreativnost kroz promišljanje, vještine rješavanja problema, ali i za digitalnu pismenost.
Halilovićeva je navela da su učenici Osnovne pkole “Aleksa Šantić” iz Ugljevika osvojla prvo mjesto na regionalnom takmičenju u kodiranju što dokazuje da djeca već imaju želju, potrebu, potencijal i vještine.
Prema njenim riječima, ukupna vrijednost projekta koji se sprovodi u šest zemalja zapadnog Balkana je 10 miliona funti. Ona je dodala da će svaka škola dobiti najmanje 30, a maksimalno 80 majkrobit uređaja, koje finansira Vlada Velike Britanije, a Ministarstvo prosvjete i kulture Srpske, kao partner, obezbijediće infrststrukturu za održavanje obuka.
Ona je napomenula da će svi nastavnici imati priliku da pohađaju i onlajn obuku iz korištenja majkrobita u učionici.
“Škole za 21. vijek” je trogodišnji regionalni program Britanskog savjeta u BiH za razvoj kapaciteta škola u zemljama zapadnog Balkana, kako bi učenicima osnovnih škola omogućili da steknu vještine koje su od suštinskog značaja za ostvarivanje pozitivnog doprinosa kulturi i privredi 21. vijeka.
U programu, koji finansira Vlada Velike Britanije, učestvovaće oko 27.000 nastavnika, 4.500 direktora i milion učenika osnovnih škola uzrasta od 10 do 15 godina u zemljama zapadnog Balkana.
Izvor:(SRNA / RTRS)