Potreba ili zabluda? Budući roditelji u Srpskoj i kredite podižu zbog čuvanja matičnih ćelija
16.07.2022. | 07:37Mnogo parova koji očekuju bebu razmišljaju o čuvanju matičnih ćelija, za koje se tvrdi da su lijek i da bi beba, ako bi imala neku bolest, sa njima imala veće šanse za izlječenje. Budući roditelji ne libe se ni uzeti kredit za ovu vrstu ,,zdravstvenog osiguranja”, ali ima i onih skeptičnih. Kompanije u Srpskoj koje zastupaju banke matičnih ćelija se ne žale i priznaju da posla ima sve više.
Banjalučanka, Snježana Maleš Gvozden se još 2013. godine odlučila na ovaj korak, za ne daj Bože, iako su tada podigli kredit i zbog toga se ne kaje.
,,Koštalo nas je oko 5.000 KM, zbog toga smo podigli kredit i nije mi žao. Odlučili smo se zbog ,,ne daj Bože slučaja” i nadam se da će nam to “ulaganje” propasti i nikad neće ni trebati. To je i prevagnulo u odluci. Razmišljali smo, bolje da ih imamo, a da nam ne trebaju, nego da ih nemamo ukoliko zatrebaju nekad”, priča Snježana za BL portal.
Snježana dodaje da se osjeća sigurnije, jer zna da tamo negdje postoje matične ćelije njenog djeteta, te da bi svakom isto preporučila, naravno ukoliko su u mogućnosti.
Ističe da joj je žao što nisu sačuvali matične ćelije i od drugog djeteta.
Njena sugrađanka Ewa Ilinčka pred porođaj sa suprugom je dugo istraživala ovu temu i nije stekla povjerenje u banke matičnih ćelija, pa je odlučila da ne sačuva matične ćelije.
,,Kao prvo, nemam povjerenja prema bankama matičnih ćelija ovdje, jer koliko se sjećam, jedna banka je mijenjala vlasnika nedavno. Kao drugo, da se matične ćelije doniraju u svrhu istraživanja, svakako bih to uradila, ali ovdje se to ne radi”, rekla je Ewa za BL portal.
Ona ističe da matične ćelije iz pupčanika ne liječe bolesti uslovljene genetikom, a kod presađivanja koštane srži koristi se materijal donatora.
,,Američka pedijatrijska akademija preporučuje čuvanje ćelija porodično, ako se kod starijeg brata ili sestre desila bolest. Osim toga, količina ćelija koja se uzima kod porođaja dovoljna je za eventualno liječenje malog djeteta, a ne odrasle osobe. Čitala sam, takođe da presađivanje sopstvenih ćelija kod leukemije može dovesti do pogoršanja bolesti, zato se nikada ne koriste za to. To je oblast u fazi istraživanja i voljela bih da ih uzimaju, ali radi daljeg razvoja ili besplatnog pomaganja bolesnicima”, zaključuje Ewa.
Čuvanjem matičnih ćelija svoga djeteta na porođaju roditelji mu obezbjeđuju jedinstven i moćan lijek kojim je moguće liječiti veliki broj bolesti, tvrde iz dvije banke koje se bave čuvanjem, kako kažu, blaga iz pupčane vrpce. U odnosu na prethodne godine, sve više budućih roditelja odlučuju se na ovaj korak.
BTGMED, ekskluzivni i ovlašteni partner Švajcarske banke matičnih ćelija za jugoistočnu Evropu i Bio Save smatraju da na ovaj način roditelji imaju mogućnost da sačuvaju moćan lijek za svoje dijete, ali i da postoji mogućnost da on može pomoći i drugim članovima porodice, ukoliko se potvrdi kompatibilnost.
,,Nauka i medicina danas bilježe najznačajnija dostignuća i priznanja na polju regenerativne medicine, a time i liječenja matičnim ćelijama. Oblast liječenja matičnim ćelijama neprestano se razvija, na šta ukazuju dostignuća velikog broja kliničkih ispitivanja. Trenutno se matičnim ćelijama uspješno liječi više bolesti, među kojima su maligne, poput leukemije, limfomi, kao i bolesti krvi, metabolički poremećaji, imunološki poremećaji i druge bolest. Za pojedine bolesti matične ćelije su jedina mogućnost liječenja. U određenim slučajevima, liječenje matičnim ćelijama se primjenjuje kada su prethodni načini liječenja bili neuspješni ili kada je bolest agresivna“, navode iz BTGMED.
Ova kompanija uspostavlja vezu roditelja sa bankom u kojoj se čuvaju matične ćelije njihove djece, a ugovor se potpisuje direktno sa bankom.
Ukoliko odlučite da svoje povjerenje poklonite kompaniji BTGMED, matične ćelije se čuvaju u Švajcarskoj banci matičnih ćelija (SSCB) koja je osnovana 2005. godine i jedna je od 54 banke matičnih ćelija u svijetu koje poseduju FACT NetCord akreditaciju, koja garantuje upotrebnu, odnosno terapijsku vrijednost sačuvanog uzorka.
,,Matične ćelije se za čuvanje uzimaju prilikom porođaja, u bilo kojem porodilištu, a zatim osiguranim transportom putuju u Švajcarsku, gdje se vrši analiza i obrada uzorka, a potom i njegovo čuvanje na temperaturi od -196°C“, dodaju iz BTGMED.
U Švajcarskoj banci matičnih ćelija je uzorak moguće čuvati 20, 25 ili 30 godina.
,,Cijena ove usluge je od 2390 EUR ili 2990 EUR, u zavisnosti od toga da li se čuvaju samo matične ćelije iz krvi ili i iz tkiva pupčanika, na period od 20 godina. Dodatnih pet ili deset godina čuvanja se plaća od 200 do 400 EUR, u zavisnosti od odabrane usluge“, rekli su za BL portal iz ove kompanije.
Ukoliko se odlučite za kompaniju Bio Save, trebate znati da ona posreduje u čuvanju matičnih ćelija u evropskoj banci FamiCord. Pri potpisivanju ugovora sa kompanijom Bio Save za čuvanje matičnih ćelija, ugovor potpisujete i sa direktorom FamiCord-a.
,,Takođe, ukoliko dođe do problema na samom mjestu čuvanja u FamiCord laboratoriji, sve laboratorije imaju međusobno osiguranje od bankrotstva i preuzimaju uzorke na čuvanje ukoliko jedna laboratorija bankrotira. Klijent ima dvostruko osiguranje“, naglašavaju iz kompanije Bio Save.
Cijena čuvanja matičnih ćelija u saradnji sa Bio Save zavisi od izabranog perioda čuvanja, pa je tako iznos za pohranjivanje matičnih ćelija na 20 godina 2190 evra. Plaćanje se može vršiti i u beskamatnim ratama.
,,Roditelji mogu da izaberu period čuvanja matičnih ćelija iz krvi pupčanika kao i tkiva pupčanika na 20, 30, 40 ili 50 godina”, dodaju iz kompanije Bio Save.
Željka Pavlović, BL portal