Pravde nema ni nakon 27 godina: Obilježena godišnjica ekshumacije masovne grobnice u Mrkonjić Gradu
01.04.2023. | 11:39U Mrkonjić Gradu služen je parastos i položeni vijenci na Gradskom groblju povodom 27 godina od otvaranja masovne grobnice.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je ranije da je masovna grobnica u Mrkonjić Gradu, iz koje su ekshumirani posmrtni ostaci 181 srpskog civila i borca koji su ubijeni u napadu Hrvatske vojske, takozvane Armije BiH i HVO-a 1995. godine, još jedan u nizu svirepih i mučkih zločina počinjenih nad srpskim narodom kojem svjedoči Republika Srpska, ali i cjelokupan srpski narod.
Prema nalazima patologa Zorana Stankovića, koji je vršio obdukciju, leševi pronađeni u masovnoj grobnici bili su vezani bodljikovam žicom, a na tijelima su evidentirane razne teške povrede.
Dokazi koji su pronađeni na samom groblju kao što su paljevina, krvavi tragovi odjeće i obuće, plinski brener, bodljikava žica, čaure od pješadijskog naoružanja potvrđuju da je njihov pokolj bio studiozno planiran.
Uprkos mnogobrojnim dokazima i nalazima patologa, pravde za ove nevine žrtve nema ni nakon 27 godina.
Ubijeno je 1.646 ljudi, a još 420 civila i vojnika vodi se kao nestalo.
Tokom ofanzive na srpski etnički čist prostor došlo je do ogromnih razaranja i ljudskih žrtava. Samo u Mrkonjić Gradu utvrđena je materijalna šteta od 680 miliona KM.
Nakon što je Republika Srpska ponovo preuzela područje opštine Mrkonjić Grad, u pravoslavnom groblju pronađena je masovna grobnica sa 181 tijelom zvjerski ubijenih Srba.
Među njima je bio 81 civil, od kojih 10 žena, 97 boraca Vojske Republike Srpske i tri pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova, a u manjim grobnicama na području ove opštine pronađeno je još 176 tijela.
Otvaranje masovne grobnice i ekshumacije počele su 1. aprila 1996. godine.
Tokom agresije na 13 zapadnokrajiških opština Republike Srpske u septembru i oktobru 1995. godine protjerano je više od 120.000 Srba.