Praznična euforija: Građani BiH kupuju poklone najmilijima iako neki nemaju dovoljni ni za sebe

06.12.2024. | 21:01

Božićni praznici jesu i moraju biti vrijeme poklanjanja, ali onda dolazi i taj konzumerizam u kojem se, nažalost, pretjeruje.

Analize pokazuju da prosječna osoba za božićne poklone potroši od 50 do 300 maraka kad su u pitanju najbliži.

Vrijedni znaci pažnje

Troškovi, jasno, variraju, a stvari koje utiču na iznos potrošnje su broj osoba kojima poklanjate, jer, ako imate širu porodicu, biće i više poklona, a samim tim i troškovi će biti veći. Zatim, što se tiče vrste poklona, sve je manje onih jeftinih stvari koje su nekad bile označene kao sitnice, ali su imale neprocjenjivu vrijednost.

Danas se dosta poklanjaju tehnološki uređaji jer živimo u takvom dobu, a oni iziskuju dosta velike troškove. Međutim, svi poklanjaju nešto, bio to znak pažnje, poput čokolade dragoj osobi, do odjeće, obuće, nakita, gedžeta i tako dalje. Josip će za ove božićne praznike potrošiti oko 300 maraka na poklone.

– Iako nisam sklon pretjerivanju, želim da moji najbliži dobiju nešto korisno i simbolično, nešto što će im zaista koristiti i u čemu će uživati. Za ukućane ću kupiti aparat za kafu. To mi se činilo kao odlična ideja jer kafu svi volimo, a pogotovo onu iz kafića. Mislim da će kafa pripremljena kući biti približno ista, možda čak i bolja, a uz to, uređaj je praktičan i za svakodnevnu upotrebu. To je mali, ali značajan znak pažnje i bliskosti jer u našoj porodici kafa nije samo napitak, ona je prilika za zajedničke trenutke. Uz to, planiram kupiti još nekoliko sitnica za prijatelje. Nisu to veliki pokloni, ali su pažljivo odabrani – nešto što će im izmamiti osmijeh. Nadam se da će mi tih 300 maraka biti dovoljno za sve, a novac ću izdvojiti od božićnice, tako da sam sve dobro izračunao. Božić je vrijeme kada želim pokazati koliko mi ljudi oko mene znače, iako ne vjerujem u veliku potrošnju, za mene je najvažniji osjećaj koji donose pokloni, a to su ljubav i pažnja – ispričao je.

A odakle će građani BiH najviše kupovati ove godine? Prema onome što se može čuti, s Temua, a brojne narudžbe već su poslane.

– Temu je postao vrlo popularan među građanima BiH, posebno ove godine, zbog nekoliko ključnih razloga. Prije svega, platforma nudi povoljne cijene i širok asortiman proizvoda, uključujući božićne poklone poput odjeće, elektronike, igračaka i kućanskih potrepština. Građani su privučeni činjenicom da mogu pronaći kvalitetne proizvode za mnogo manje cijene u odnosu na lokalne trgovine. Još jedan značajan razlog je jednostavnost kupovine. Uz nekoliko klikova kupci mogu naručiti poklone iz udobnosti doma, što štedi vrijeme i izbjegava blagdansku gužvu. Osim toga, besplatna dostava, neplaćanje uvoznih carina na iznos do 300 maraka i česte promotivne akcije, poput velikih popusta, čine Temu još privlačnijim izborom. S obzirom na ekonomsku situaciju u BiH, mnogi građani traže povoljnije opcije kako bi unutar ograničenog proračuna obradovali svoje najmilije. Platforma Temu omogućava upravo to, a često nudi proizvode koji izgledaju luksuzno, ali su cjenovno prihvatljivi. Za mnoge je to idealan način da kupe poklone za porodicu i prijatelje bez velikih troškova. Dodatno, globalna popularnost platforme i pozitivne recenzije doprinijele su njezinoj prepoznatljivosti, zbog čega su je mnogi građani BiH već isprobali ili planiraju koristiti za božićnu kupovinu – kažu u jednoj organizaciji koja se bavi pravima potrošača.

Navodi se da su neki veliki igrači u trgovinskom sektoru iz BiH godinama od jeftinih kineskih firmi kupovali proizvode i ovdje uzimali maržu i do 1.000 odsto.

Zadovoljstvo nema cijenu

– Nešto što košta 5 KM u Kini ovdje se znalo prodavati od 30 do 50 KM. Mnogo je toga bilo prenaduvano, a kako se BiH otvara svijetu, onda i ozbiljni igrači ulaze ovdje, što je odlično za konkurentnost jer će cijene morati biti stabilne – ističe sagovornik.

Ipak, poziva na oprez.

– Ne može sva roba koja dođe iz Kine biti ekološki prihvatljiva ni bezopasna, tako da ne treba srljati grlom u jagode. Uvijek kažem da je najbolje uzeti ono što je stvarno potrebno, a za poklon je dovoljna sitnica i onaj ko je zahvalan, biće i zadovoljan. Može se danas i kod nas naći nekih cjenovno prihvatljivih proizvoda kako bi se tradicija poklanjanja obilježila na lijep način – zaključio je sugovornik Večernjeg lista.

U idućim sedmicama oprezno s potrošnjom jer nakon decembra, podsjetimo se, dolazi januar, kad mnogi troškovi dolaze na naplatu. Ne treba štedjeti pretjerano ovoga mjeseca, ali se ne treba ponašati ni kao pijani milijarder jer treba živjeti i poslije.