Problemi za roditelje: Prinuđeni da upisuju djecu u privatne produžene boravke
24.06.2024. | 08:16Ljetni raspust za djecu je prava uživancija, ali zato roditeljima mlađih osnovaca u Srpskoj donosi veliku brigu kome ostaviti dijete na čuvanje, jer produženi boravak u školi ne radi do septembra.
Naime, u većini lokalnih zajednica čak i ne postoji privatni produženi boravak, gdje bi roditelji mogli ostaviti djecu na čuvanje, pa se na razne načine dovijaju gdje sa djecom u ljetnim mjesecima.
Kako su nam rekli iz nekoliko privatnih produženih boravaka u Banjaluci, jul i avgust su mjeseci kada je povećano interesovanje za upis mališana u njihove ustanove.
Iz produženog boravka “Korak po korak” Banjaluka kazali su za “Nezavisne novine” da u ovom periodu vlada povećano interesovanje za boravak mališana, jer veliki broj djece ide u produženi boravak u sklopu škole, koji ne rade od kraja školske godine pa do septembra.
“Imamo povećan broj djece, uglavnom se radi o mališanima koji su završili prvi ili drugi razred, pa roditelji nemaju gdje sa djecom, a moraju na posao”, kazali su iz ovog boravaka za “Nezavisne novine”.
Dodali su da im je radno vrijeme od sedam do 17 časova, te da boravak na mjesečnom nivou iznosi 380 KM.
“Mi sa djecom koja borave kod nas imamo kreativne radionice, idemo na izlete, tako da na jedan kreativan način provodimo vrijeme”, dodali su iz ovog boravka.
Iz produženog boravka “Školarac” iz Banjaluke kazali su “Nezavisnim novinama” da tokom ljetnog raspusta imaju povećan broj djece koja borave kod njih.
“Imamo upisane djece koja inače idu u državni produženi boravak, ali roditelji sada nemaju opciju gdje da ih ostave, tako da dolaze kod nas. Cijena je 350 KM na mjesečnom nivou”, kazali su iz ovog produženog boravka.
U Bijeljini i Doboju ne postoji nijedan privatni produžen boravak, te kako su nam rekli iz privatnih predškolskih ustanova koje smo kontaktirali, sigurno je da za to postoji potreba.
“Mislim da roditelji muku muče gdje sa djecom u tom periodu. Jako su mala da bi sama ostala kod kuće, pa sigurno je da se na razne načine dovijaju kako i ko da ih čuva”, kazali su iz jednog privatnog vrtića iz Doboja za “Nezavisne novine”.
Svetlana Radusin, direktorica Osnovne škole “Aleksa Šantić” iz Banjaluke, kazala je za “Nezavisne novine” da u školama koje imaju produžene boravke oni prestaju s radom kada je završetak školske godine.
“Znam da ima potrebe za tim, ali isto tako znam da privatni produženi boravci tada intenzivnije rade jer nemamo svi godišnje odmore u istom periodu”, kazala je Radusinova.
Banjalučanka Gorana Popović, majka djevojčice koja je završila prvi razred, ističe da je njena djevojčica od septembra prošle pa do juna ove godine išla u produženi boravak u sklopu škole, ali da su sada prinuđeni da je vode u privatni.
“Budući da suprug i ja radimo od sedam do tri, a nemamo nikoga da nam čuva kćerku, a mala je da bismo je ostavili samu, tako planiramo u julu da je vodimo u privatni produženi boravak, a u avgustu ćemo nekako snaći, idemo na godišnji pa ćemo nekako kombinovati”, kazala je ona.