Profesor filozofije i sociologije: Sve dok se sistem ne bazira na ključne tačke imaćemo sve veće probleme
06.05.2023. | 12:49Profesor filozofije i sociologije Sonja Milišić izjavila je Srni da je neophodno promijeniti sistem, vratiti autoritet prosvjetnim radnicima i ostvariti bolju saradnja između roditelja i nastavnika da bi se preventivno djelovalo na nasilje.
Milišićeva je rekla da je neophodno raditi na razvoju komunikacije među učenicima kroz različite aktivnosti ili radionice psiho-socijalne pomoći gdje mogu iskazati sebe, uključiti se, a nastavnik bi mnogo saznao o njima na indirektan način, što je, kako kaže, dobar vid prevencije.
Ona je dodala da je neophodno ograničiti upotrebu tehnologija i kontrolisati sadržaj.
Prema njenim riječima, sistem treba da se fokusira na zdrav razvoj porodice, a prosvjeta na razvoj učenika, upoznavanje njegovih potreba, problema da bi se stvorila zdrava komunikacija i povjerenje i onda na vrijeme djelovalo.
“Sve dok se sistem ne bazira na ključne tačke imaćemo sve veće probleme”, ocijenila je Milišićeva, odgovarajući na pitanje šta je potrebno učiniti da se spriječe tragični događaji poput onog u Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar” u Beogradu gdje je učenik ubio i ranio više djece.
Kad je riječ o vršnjačkom nasilju, ona je navela da se uvijek govori o uzročno-posljedičnoj vezi, budući da ono ne nastaje ni iz čega, i uvijek je odgovor na ranija dešavanja.
“Uzroci su razni, najčešće su zanemarivanje djeteta, disfunkcionalne porodice, emocionalna i psihička nesigurnost koja proističe iz nezrelosti djeteta, pogrešni uzori, nekontrolisano korištenje tehnologije, bez uvida u sadržaj koji dijete prati”, rekla je Milišićeva.
Psiholog u Osnovnoj školi “Vuk Karadžić” u Trebinju Sanja Milanović rekla je da je porodica osnova svakog društva, te da su roditelji model ponašanja.
Ona je navela da roditelji djeci treba da pruže emocije, asertivnost, podršku da ako urade nešto dobro ili loše da imaju slobodu da to kažu.
“Treba da osnažujemo djecu, da imaju osjećaj sigurnosti, da razvijamo pozitivna emocionalna i socijalna iskustva jer samo tako ona razvijaju samopoštovanje i samopouzdanje, jer su djeca visokog samopoštovanja manje sklona vršnjačkoj agresiji”, rekla je Milanovićeva.
Ona je dodala da takva djeca raspolažu socijalnim vještinama i argumentima, znaju da se zauzmu za sebe, za razliku od djeteta koje ima narušenu sliku o sebi i osjetljivo je na zadirkivanja vršnjaka, čime još više podstiču nasilnika na okrutnost.
“Djeca koja su i žrtve i nasilnici odraz su okruženja u kom žive, kako porodičnog tako i školskog i šire zajednice, te je i jednima i drugima potrebna pomoć”, navela je Milanovićeva.
Ona je istakla da roditeljima savjetuje da je važnije obratiti pažnju na to kako se njihovo dijete osjeća, da li je srećno, anksiozno, od ocjene koju je dobilo u školi.
“Važno je to da li dijete ima dobro socijalno okruženje, osjeća li se voljeno, imaju li roditelji vremena da ga saslušaju i međusobne empatije da kaže ono što ga muči”, rekla je Milanovićeva.
U Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar” u Beogradu, u srijedu 3. maja, učenik je ubio osam đaka i radnika obezbjeđenja i ranio šestoro učenika i nastavnicu.