Projekat “Socijalizacija djece Srpske”: Ove godine na more otišlo 1.700 mališana
05.08.2024. | 07:13Zahvaljujući projektu “Socijalizacija djece Republike Srpske” u toku ove godine na more je otišlo više od hiljadu mališana iz svih dijelova Srpske.
Naime, ovaj projekat realizuje Javni fond za dječiju zaštitu u saradnji sa Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, uz podršku Vlade Republike Srpske.
Kako su kazali za “Nezavisne novine” iz Fonda za dječiju zaštitu RS, projekat “Socijalizacija djece Republike Srpske” sprovodi se već 22 godine, najprije je to bilo kroz kamp u Kumboru kod Herceg Novog, a potom u Bečićima kod Budve.
“Projekat se realizuje 22 godine, od 2002. do 2024. godine, na morskoj obali u desetodnevnim i osmodnevnim smjenama, od juna do septembra, a u dosadašnjoj realizaciji obuhvaćeno je više od 39.000 lica”, navode oni.
Kako su dodali, u toku ove godine djeca iz Srpske će u okviru ovog projekta na more ići u periodu od 1. juna do 24. septembra.
“Projekat će se realizovati u 13 smjena, a od toga 12 desetodnevnih smjena sa devet pansiona i jednom osmodnevnom smjenom (prva smjena) sa sedam pansiona. U toku ove godine planirano je da na ljetovanje ode oko 1.700 djece i oko 400 odraslih, kao stručnog pratećeg osoblja”, kazali su iz Fonda.
Kako su dodali, trenutno u odmaralištu borave učesnici sedme smjene.
“U prvih sedam smjena, ove godine, obuhvaćen je ukupno 1.071 učesnik, od čega 883 djece”, kazali su iz Fonda.
Kako dodaju, postoji nekoliko ciljnih kategorija djece koja ostvaruju pravo na boravak na moru.
“Djeca sa poteškoćama u razvoju u uzrasnoj dobi od šest do 18 godina, djeca i lica kod kojih je izvršeno razvrstavanje u smislu Pravilnika o procjeni potreba i usmjeravanju djece i omladine sa smetnjama u razvoju. Djeca sa hroničnim oboljenjima (na čestim i dužim hospitalizacijama i učestalim hronicitetom, djeca bez smetnji u psiho-fizičkom razvoju u uzrasnoj dobi od šest do 15 godina”, navode iz Fonda.
Kako dodaju, pravo na odlazak na more imaju i posebno talentovana djeca (pobjednici na opštinskim i republičkim takmičenjima, posebno istaknuti sportisti, muzičari, glumci i dr.
“Takođe, pravo imaju i djeca bez roditeljskog staranja, djeca iz strukturalno i funkcionalno promijenjenih (disfunkcionalnih) porodica, djeca žrtve nasilja i žrtve trgovine djecom, prema Zakonu o socijalnoj zaštiti, djeca iz porodica koji su korisnici stalne novčane pomoći prema Zakonu o socijalnoj zaštiti i djeca korisnici prava na dodatak na djecu, djeca civilnih žrtava rata i logoraša, djeca čiji je jedan od roditelja (ili oba) invalid – bez obzira na uzroke nastajanja invaliditeta i djeca čiji su roditelji/staratelji hronični bolesnici čije zdravstveno stanje znatno utiče na kvalitet porodičnog života i zadovoljavanje razvojnih potreba djece”, navode iz Fonda.
Kako dodaju, još nekoliko kategorija ima pravo na odlazak na ljetovanje, a to su
djeca iz porodica demobilisanih boraca VRS, djeca iz višečlanih porodica lošeg materijalnog statusa (troje i više djece), djeca romske populacije, djeca braća i sestre (siblinzi) djece sa smetnjama u razvoju.
Alen Šeranić, ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, nedavno je kazao da je ovaj projekat jedinstven u ovoj oblasti u regionu.
Šeranić je dodao da je cilj ovog projekta da se zadovoljavaju razvojne potrebe same djece, razvija empatija, kao i osjećaj pripadnosti vršnjačkoj grupi.
“Radi se o jednom od boljih projekata Republike Srpske i zato toliko dugo traje. Ovaj projekat čuvaju djeca, roditelji, vaspitači i svi oni koji učestvuju i omogućavaju da traje u kontinuitetu”, naglasio je Šeranić.