Rak debelog crijeva velika nepoznanica: Pacijenti sa stomom nisu sami

19.03.2022. | 12:24

Pacijenti sa stomom, izvedenom kesom na stomaku, uz savremena pomagala i pravilnu njegu žive sasvim normalno, nastavljaju da rade iste poslove, bave se sportom, idu na more, planinu ili rafting, poruka je današnje preventivne akcije u Foči Udruženja pacijenata sa stomom Republike Srpske.


U okviru kampanje “Niste sami”, ovo udruženje nastoji da skrene pažnju šire javnosti na probleme pacijenata sa stomom, te ukaže da takvi pacijenti kod njih dobijaju psihološku podršku i oslonac za dalji život.

Iz Udruženja pacijenata sa stomom poručili su i da je potrebno na vrijeme javiti se ljekaru, pri pojavi prvih simptoma oboljenja debelog crijeva, da bi se izbjegla teža oboljenja.

Na Trgu kralja Petra, uz ove savjete, građanima je u današnjoj akciji mjeren krvni pritisak i nivo šećera u krvi.

Predsjednik Udruženja pacijenata sa stomom Dragan Trivun rekao je da su kampanju “Niste sami” organizovali uz podršku Ministarstva porodice, omladine i sporta Republike Srpske, a povodom obilježavanja mjeseca borbe protiv raka.

“Poslije operacije, pacijenti prolaze kroz probleme psihološke prirode, imaju razne traume, postavljaju sebi pitanje kako ću dalje kroz život, da li će me prihvatiti partner i okolina, da li ću se moći kupati, ići na more i slično. Uglavnom, osposobimo ih, vraćamo ih ponovo u život, u fizičke i radne aktivnosti, imamo dosta uspjeha”, naveo je Trivun, koji je i sam 28 godina pacijent sa stomom.

On je napomenuo da je rak debelog crijeva velika nepoznanica i da se ne zna tačan uzrok.

“Prvi simptomi su zastoj u probavi, neredovna stolica, krv u stolici, nadimanje. To su prvi signali koji nas upućuju da se što hitnije javimo doktoru. Najkompetentniji pregled je kolonoskopija. Neki stručnjaci kažu da, kada čovjek ne bi imao debelo crijevo, mnogo duže bi živio, jer je praktično magacin otpada u organizmu, ali da nije trebalo ne bi ga priroda ni podarila”, rekao je Trivun.

On je poručio da je za prevenciju ovih oboljenja neophodno pravilno se hraniti i pokušati smanjiti stres, što je, napominje, gotovo nemoguće u današnjim životnim okolnostima, te ići na redovne preglede kod ljekara, posebno u onim porodicama čiji su članovi imali sličnih problema.

Podršku ovoj preventivnoj kampanji pružilo je i Udruženje pacijenata sa stomom Srbije, čiji je predsjednik Snežana Milojević rekla da je njihova glavna uloga resocijalizacija pacijenata kako bi se što prije vratili u normalne životne aktivnosti.

“Kada se vrate kući to je jedan vid depresije i povučenosti, ne samo pacijenta, već i članova porodice, a kada vide nas koji nosimo stomu, a ja je nosim 30 godina, onda to stvara sasvim drugačiju sliku. Budimo im optimizam i nadu da nastave život”, navela je Milojevićeva.

Ona je dodala da se moraju izboriti da budu vidljiviji u medijima, jer kada pacijenti prije operacije vide da ljudi sa stomom mogu da idu na more i bazen da se kupaju ili na rafting – to im unaprijed daje ohrabrenje.