Razmjena studenata i naučna saradnja: Medicinski fakulteti u Banjaluci i Zagrebu potpisali važan sporazum
25.11.2024. | 13:56Medicinski fakulteti u Banjaluci i Zagrebu potpisali su sporazum koji predviđa saradnju u sferi dodiplomske nastave, razmjene studenata, naučnoistraživačke djelatnosti i nastupa na zajedničkim projektima.
Sporazum su danas u Banjaluci potpisali dekan Medicinskog fakulteta u Banjaluci Ranko Škrbić i dekan Medicinskog fakulteta u Zagrebu Slavko Orešković.
Škrbić je rekao da je sporazum rezultat aktivnosti pokrenutih prije nekoliko mjeseci, zahvaljujući potpredsjedniku Republike Srpske iz reda hrvatskog naroda Davora Pranjića, koji je prisustvovao današnjem potpisivanju Sporazuma.
On je naveo da sporazum o saradnji podrazumijeva i mogućnost da se u postdiplomskoj edukaciji, posebno specijalističkoj nastavi radi na zajedničkom podizanju kvaliteta i nastave i da se omogući specijalizantima i ljudima koji žele da se školuju u postdiplomskoj edukaciji da idu u Zagreb, kao što idu i u druge krajeve, ali da se ponude i neki programi koje ima banjalučki Medicinski fakultet.
“Postoji uvijek prostor za razmjenu i profesora i mladih istraživača, a ono što posebno raduje jeste mogućnost da zajedno sa Hrvatskom koja je članica EU nastupimo i prema nekim projektima koje EU rapisuje za prekograničnu saradnju”, naveo je Škrbić.
On je istakao da postoji mnogo sfera u kojima se može sarađivati, odnosno da se nastavi saradnja koja je davno postojala.
Škrbić je rekao da Banjaluka koja je vrlo blizu Zagreba na ovaj način može da iskorači u neke projekte i aktivnosti koje Zagreb već odavno radi kroz pristupne fondove EU, ističući da se raduje ovakvoj saradnji.
Dekan zagrebačkog Medicinskog fakulteta Orešković rekao je da se danas potpisanim sporazumom nastavlja saradnja koja je postojala dugih niz godina, podsjetivši da Medicinski fakultetu Zagrebu ove godine obilježava 107 godina i da je bio rasadnik medicinske misli i nauke na ovim prostorima.
On je istakao da je Medicinski fakultet u Zagrebu pomogao kada se osnivao Medicinski fakultet u Banjaluci, kao što je pomogao i da se osnuje i u Tuzli, Zenici, Sarajevu, Mostaru, Rijeci, Splitu, Osijeku i Mariboru.
“Nismo bili zatvoreni u naš okvir, nego naša znanja i vještine nastojimo podijeliti kolegama iz regiona”, rekao je Orešković.
On je naveo da Medicinski fakultet u Zagrebu ima oko 3.000 studenata raznih profila, dva studija – na engleskom i hrvatskom jeziku, dva doktorska studija biomedicine zdravstva i neuronauke, te 53 postdiplomska specijalistička studija što će, kako je rekao, vjerovatno čekati kolege u Banjaluci, jer to su svi ljudi koji su na specijalizacijama i moraju završiti taj postdiplomski studij.
“Imamo i dva centra centra izvrsnosti i više od 700 zaposlenih od kojih 500 nastavnika”, rekao je Orešković.