Razvoj medicine: UKC RS uvodi moderan i efikasan oblik liječenja depresije

17.05.2022. | 13:56

Univerzitetski klinički centar (UKC) RS uvodi moderan i efikasan oblik liječenja psihijatrijskih bolesti – transkranijalnu magnetnu stimulaciju.

Iz najveće zdravstvene ustanove u Srpskoj pojašnjavaju da transkranijalna magnetna stimulacija (TMS) predstavlja jedinstven metod primjene pulsnih magnetnih polja u terapijske svrhe, sa intenzitetom sličnim onima koja se koriste u magnetnoj rezonanci (MRI).

Navode da će se, nakon dva kruga edukacije online, sutra održati završna edukacija pod mentorstvom i supervizijom specijaliste za aplikaciju transkranijalne magnetske stimulacije Matijasa Kienlea iz Danske, nakon koje počinju sa apliciranjem ove procedure u tretmanu pacijenata oboljelih od depresije.

Metoda je zvanično odobrena od strane Američke agencije za hranu i lijekove (FDA), od strane Evropske agencije i ALIMS-a.

Američka agencija za hranu i lijekove odobrila je sredinom 2020. godine TMS (Transkranijalnu magnetnu stimulaciju) za tretman opsesivno-kompulsivnog poremećaja, zahvaljujući kreiranju nove sonde pomoću koje se postiže duboka magnetna stimulacija.

“TMS je alternativa antidepresivima, neinvazivna je, ne zahtijeva anesteziju, izostaju uobičajeni nusefekti antidepresiva, ne utiče na kognitivno funkcionisanje, pacijenti nastavljaju sa dnevnim aktivnostima odmah poslije tretmana”, navode iz UKC-a. Ističu da su neželjeni efekti skoro zanemarljivi.

“Moguća je pojava veoma blage nelagodnosti, glavobolje ili mučnine nakon tretmana, koji spontano prolaze poslije nekoliko sati. Metoda se koristi sama za sebe ili u kombinaciji sa farmakoterapijom i/ili psihoterapijom u zavisnosti od preporuke psihijatra”, stoji u saopštenju.

Ističu da su najveći uspjesi do danas postignuti u liječenju depresivnih poremećaja, ali i opsesivno – kompulsivnih poremećaja, post-traumatskih stresnih poremećaja (PTSP) i neuroloških oboljenja poput slabosti ili govornih poremećaja koji nastaju kao posljedica moždanog udara, spasticiteta (osjećaja “ukočenosti” ekstremiteta, npr. kod multiple skleroze), pojedinih simptoma Parkinsonove bolesti, prevencije migrenskih napada i tretmana hroničnih bolnih stanja.

Predviđa se da će u budućnosti metoda biti korisna i u liječenju niza oblika bolesti zavisnosti (alkoholizma, pušenja, kokainske adikcije). Takođe, do danas je već sproveden niz istraživanja koja nagovještavaju mogućnost tretmana početnih oblika oštećenja funkcije pamćenja kod starijih osoba (tzv. blago kognitivno oštećenje), koje nerijetko napreduje u pravcu Alchajmerove bolesti. Značajni su i pokušaji tretmana pojedinačnih simptoma kod djece sa poremećajima iz spektra autizma i u tom smjeru  je do danas sprovedeno više istraživanja, dodaju iz UKC-a RS.