Republika Srpska ne zaboravlja doktora Lazu: Heroj dobio spomen ploču u Doboju
26.08.2020. | 14:15U Doboju je otkrivena spomen ploča dr Miodragu Laziću, hirurgu iz Niša koji je preminuo od korona virusa.
Čuveni srpski hirug, u narodu poznat kao doktor Laza, izgubio je bitku sa opasnom bolešću u aprilu ove godine. Njegova smrt potresla je čitavu Srbiju, ali i Republiku Srpsku, gdje je u vrijeme rata dr Lazić spasao mnoge.
Doktor Lazić je te 1991. godine napustio udoban život ljekara hirurga u Nišu, kako bi se naredne četiri godine često i pod paljbom granata, lavovski borio za živote hiljada ranjenika, žena, djece…
Za sve što je tada učinio kao ratni hirurg-dobrovoljac Ordenom Svetog Save odlikovao ga je tadašnji srpski patrijarh Pavle.
Kao hirurg je učestvovao u proboju koridora u junu 1992. godine, radio je u ratnoj bolnici “Koran” na Palama, jedan je od osnivača ratne bolnice “Žica” u Blažuju na prvoj liniji fronta kod Sarajeva gdje je tokom 40 mjeseci, kao jedini hirurg na području tadašnjeg Srpskog Sarajeva, obavio više od 3.500 operacija.
Kada je preminuo širom Republike Srpske odata mu je počast puštanjem pjesme “Marš na Drinu” i aplauzima, a u mnogim gradovima osvanuli su murali sa likom doktora Laze.
Iako je prošlo nekoliko mjeseci od njegove tragične smrti, narod ga ne zaboravlja. Vijest o otkrivanju spomen ploče u Doboju podsjetila je mnoge građane na to koliko je heroj bio.
“Veliki junak, čuveni srpski hirurg, doktor Miodrag Lazić živi u našem srcu. Vječna mu slava i hvala”, nizali su se komentari ispod fotografije spomen ploče koja je objavljena na Fejsbuku.
Tokom borbe protiv opakog virusa doktoru Laziću su stizale poruke podrške voljenih Krajišnika, prijatelja iz Republike Srpske, a u svojoj posljednoj poruci dr Laza je rekao da je “otišao časno i pošteno”.
“Stajao sam na prvoj liniji, nisam se krio, naprotiv, bio sam ispred svih znajući da sa svim svojim bolestima i godinama imam veliki rizik, ali čast i ponos mi nisu dozvoljavali da se sklonim. Takav sam bio na Krajiškom ratištu godinu dana, na Sarajevskom ratištu četiri godine, za vrijeme NATO bombardovanja. Neću da odem tiho, hoću da odem onako kakav sam bio čitav život, a to znaju moji prijatelji, kolege, porodica. Svi su mi govorili da se sklonim, ali ja to sebi nikad ne bih oprostio”, pisalo je u njegovoj poruci.