Resorni ministar pojasnio: Najniža plata u Srpskoj mjera za trenutnu ekonomsku situaciju
30.12.2023. | 14:21Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić izjavio je danas da će najniža plata u Srpskoj biti mjera za trenutnu ekonomsku situaciju.
Egić je istakao da tvrdnje poslovne zajednice da nema posla nemaju nikakve veze sa najnižom platom.
“NJihovi argumenti nisu ubjedljivi, ne vode smirivanju tenzija, ni stabilnosti države. Bez obzira na ovo, moramo sjediti, razgovarati”, rekao je Egić.
Egić je naglasio da je Vlada Srpske, kao svaka odgovorna vlada, bila prinuđena da donese odluku o najnižoj plati s obzirom da sindikat i Unija poslodavaca nisu htjeli da preuzmu tu odgovornost, a da sada ima kritike sa obje strane.
“Baš zato što su kritike sa obje strane, mi smo ubijeđeni da smo pogodili mjeru, odredili onu najnižu platu koja će biti mjera za trenutnu ekonomsku situaciju”, rekao je Egić novinarima u Kozarskoj Dubici.
On je ponovio da je u najvećem insteresu Vlade je ekonomska stabilnost, da se sačuva radna snaga i suzbije siva ekonomija.
“Da li je normalno da u jednoj firmi i inženjeri i NK radnici i SSS imaju 700 KM platu? Poslodavci, da su patriote, trebalo bi da cijene od početka to da je najniža plata institut zaštite radnika”, naveo je Egić.
Prema njegovim riječima, da su poslodavci plaćali realne plate i plaćali porez na to, budžet bi bio puniji i stabilniji, a što je jedan od načina kako se brani Srpska i kako se brine o njoj.
“Oni su to zanemarivali, koristili su sistem najniže plate i sada kada Vlada odredi, to ima kritike”, dodao je Egić.
On je ponovio da Vlada hoće da ima stabilnu ekonomiju, da ljudi ne odlaze sa ovih prostora, te da je to jedan od načina zaštite i da se dodatno napuni budžet.
“Vlada će da prati situaciju, da analizira ovu mjeru i onim granama kojima je potrebna pomoć mi ćemo to učiniti”, dodao je Egić.
Vlada Srpske je na sjednici protekle sedmice odlučila da najniža plata u Srpskoj za 2024. godinu iznosi 900 KM. Takva odluka donesena je nakon što sindikat i poslodavci Srpske nisu postigli dogovor o najnižoj plati u Srpskoj.