Rješenja ima, vlast ne radi: Koliko stranci duguju za saobraćajne kazne u BiH
14.11.2024. | 13:18Strani državljani dužni su više od 600.000 maraka po osnovu neplaćenih kazni za prekršaje u saobraćaju učinjene na teritoriji Srpske i FBiH, a s obzirom na neuvezanost sistema i činjenicu da se uprkos tome mogu vratiti u svoju zemlju, pitanje je da li će i kada dugovi biti izmireni.
Prema podacima Agencije za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA) BiH, dug stranaca trenutno iznosi 615.087 KM. U IDDEEA za “Glas” navode i da oni nisu nadležni za sprovođenje i donošenje mehanizama i mjera za naplatu te da je to u nadležnosti policije.
U Ministarstvu unutrašnjih poslova RS podsjećaju da su u avgustu ove godine uveli mogućnost elektronskog plaćanja novčanih kazni po počinjenom prekršaju u saobraćaju te da građani mogu da plate te kazne putem elektronskog sistema (POS terminala) platnom karticom na licu mjesta.
– Ova mogućnost je uvedena radi plaćanja prekršaja na licu mjesta prije svega za počinioce prekršaja koji nemaju prebivalište, odnosno boravište u Srpskoj i BiH, ali i za građane BiH koji žele da plate kaznu odmah karticom, što uveliko olakšava i ubrzava dosadašnju proceduru plaćanja saobraćajnih prekršaja – naveli su iz MUP-a.
Dodaju da prilikom zaustavljanja i kontrole vozila policajci imaju mogućnost provjere počinjenih prekršaja kroz aplikaciju u kojoj su evidentirana vozila inostranih registarskih oznaka sa kojima je u prethodnom periodu počinjen prekršaj iz oblasti bezbjednosti saobraćaja.
Ukoliko se utvrdi da je kontrolisano vozilo već u aplikaciji odranije izdaje mu se prekršajni nalog.
Primjera radi, tokom prvog vikenda u novembru na području Policijske uprave Banjaluka policijski službenici su kontrolisali 1.292 vozila inostranih registarskih oznaka. Prilikom kontrole vršena je provjera kroz aplikaciju “stars” u kojoj su evidentirana vozila inostranih registarskih oznaka s kojima je u prethodnom periodu počinjen prekršaj iz oblasti bezbjednosti saobraćaja.
– Od ukupnog broja kontrolisanih vozila utvrđeno je da je 78 evidentirano u aplikaciji zbog počinjenih prekršaja. Navedeni vozači su sankcionisani izdavanjem prekršajnih naloga – naveli su u MUP-u.
Zamjenik direktora Agencije za bezbjednost saobraćaja RS Milija Radović rekao je za “Glas” da je najveća boljka neuvezanost sistema u BiH.
– Trebalo bi da bude uvezan sistem između ministarstava unutrašnjih poslova entitetskih i kantonalnih i Granične policije BiH, tako da stranac koji izlazi iz zemlje ne može izaći dok ne plati kazne. Drugog rješenja nema. Stranci za sada samo gomilaju kazne, posebno one za prekoračenje brzine. Stacionarni radari samo evidentiraju prekršaj, oni nemaju ovdje adrese tako da tu kaznu nemamo gdje ni poslati niti ništa – kazao je Radović. On dodaje da nemogućnost naplate kazni od stranaca iste samo ohrabruje u činjenju i ponavljanju prekršaja, posebno kada je riječ o brzoj vožnji.
Evropska pravila
Milija Radović je naveo primjer zemalja iz okruženja koje su članice EU, kako su riješile problem neplaćenih kazni u saobraćaju.
– Jednostavno iz Hrvatske ne možete izaći ukoliko u evidenciji pronađu da imate neplaćene kazne u saobraćaju. Zaustave vas na graničnom prelazu i dok ne platite nema dalje – rekao je Radović.