Šeranić obećao: Usluge socijalne i zravstvene zaštite treba predstaviti građanima
03.07.2024. | 14:53Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić izjavio je da je strateško opredjeljenje Srpske da usluge socijalne i zdravstvene zaštite budu bliže građanima i s tim ciljem je danas u Kozarskoj Dubici prisustvovao potpisivanju sporazuma za unapređenje usluga sestrinstva u toj opštini, kao i Gradišci, Novom Gradu i Kostajnici.
Sporazumi su potpisani između domova zdravlja, lokalnih zajednica i centara za socijalni rad.
“Riječ je o sestrinstvu u zajednici i pružanju usluga i zdravstvene i socijalne zaštite u okviru jedne zajednice. Imamo već dobre modele u Republici Srpskoj, posebno u Mrkonjić Gradu”, rekao je Šeranić novinarima.
On je naveo da projekat “Jačanje sestrinstva u BiH” finansira Vlada Švajcarske uz podršku organizacije “Fami”, kojima je zahvalio za zajednički rad.
Šeranić je rekao da je za domove zdravlja u Gradišci, Novom Gradu, Kostajnici i Kozarskoj Dubici obezbijeđeno nekoliko torbi u pojedinačnoj vrijednosti po 1.000 evra, koje sadrže sve što je potrebno za kućne posjete pacijentima i građanima za pružanje odgovarajuće njege i pomoći.
On je dodao da su u okviru projekta opremljene i kancelarije u domovima zdravlja za medicinske sestre koje rade u zajednici, a da će pojedini domovi zdravlja dobiti i vozila za rad u zajednici.
“Najvažniji dio projekta je sistem edukacije i rada sa medicinskim sestrama i tehničarima, a važno je da građani kontinuirano i organizovano dobijaju usluge socijalne i zdravstvene zaštite jer je uglavnom riječ o starim i licima koja imaju problema u kretanju i često teško dolaze do doma zdravlja”, objasnio je Šeranić.
On je naglasio da je realizacija ovog projekta, koji podrazumijeva multidisciplinaran i multisektorski rad sa korisnicima, posebno važna u ruralnim područjima, gdje je stanovništvu potrebna takva vrsta njege.
Šeranić je zahvalio načelniku opštine Kozarska Dubica Radenku Reljiću koji je bio domaćin današnjeg sastanka, edukacije i prezentacije u okviru projekta “Jačanje sestrinstva u BiH”, piše Srna.
Reljić je istakao značaj rada patronažne službe u sistemu pružanja zdravstvene zaštite i izrazio zadovoljstvo što je Dom zdravlja u Kozarskoj Dubici dio ovog projekta.
“Osim zdravstvene, projektom je predviđeno pružanje i socijalne zaštite ugroženom stanovništvu koje nema adekvatnu brigu. Projektom je predviđeno da sestra ide u kućnu posjetu, ima vozača i medicinsku opremu da bi se ovim licima što prije prišlo i pomoglo, u saradnji sa Centrom za socijalni rad koji najbolje poznaje situaciju na terenu”, rekao je Reljić novinarima.
On je zahvalio Šeraniću, kao i Vladi Švajcarske i organizaciji “Fami” koje sprovode projekat koji će u značajnoj mjeri doprinijeti dobrobiti građana.
Menadžer projekta “Jačanje sestrinstva u BiH” iz Fondacije “fami” Elvin Fišeković rekao je novinarima da je ovo jedan u nizu projekata koje finansira Vlada Švajcarske više od 25 godina.
On je naveo da projekat “Jačanje sestrinstva u BiH” traje više od 11 godina i da se sprovodi na teritoriji cijele BiH uz brojne aktivnosti koje podrazumijevaju uvođenje modela polivalentne patronaže u sistem redovnog pružanja usluga.
“Postigli smo značajne rezultate uz pomoć naših partnera od kojih posebno izdvajam nadležna entitetska ministarstva zdravlja i socijalne zaštite. U prilog tome govore nam povratne informacije iz lokalnih zajednica u kojima smo zdravstvene usluge približili pacijentima, posebno onih koji su socijalno ugroženi i koji žive daleko od ustanova zdravstvene zaštite”, rekao je Fišeković.
Direktor Doma zdravlja Gradiška Slađana Tepavac rekla je da je zadovoljna efektima projekta s ciljem boljeg pružanja zdravstvene i socijalne zaštite jer se zdravstveni radnici približavaju socijalno ranjivim kategorijama stanovništva.
Glavna sestra u Domu zdravlja u Kostajnici Jasna Borojević rekla je da je zadovoljna učešćem u projektu jer je kao medicinski radnik svjesna svih benefita koje će imati pacijenti, posebno oni iz ruralnog područja i oni koji su u stanju socijalne potrebe.
“Do njih do sada nismo imali načina da dođemo, a u okviru projekta smo dobili značajnu edukaciju i medicinsku opremu za kućne posjete i značajnu podršku u radu”, istakla je Borojevićeva.