Škola – bezbjedna zona: Đaci u Srpskoj pod budnim okom školskog policajca
23.08.2023. | 07:46Osnovci i srednjoškolci u Srpskoj od 1. septembra za vrijeme boravka u školi sve vrijeme biće pod budnim okom školskog policajca, koji će pored obezbjeđenja objekta i službene dužnosti, imati i ulogu predavača i savjetnika kojem će se moći obratiti đaci, nastavnici ali i roditelji.
U toku je obuka za 150 policijskih službenika koji će od početka školske godine biti raspoređeni u obrazovnim ustanovama u Srpskoj, a sprovodi se kao dio mjera i aktivnosti na prevenciji vršnjačkog nasilja i maloljetničke delinkvencije u školama.
Načelnik Uprave za policijsku obuku Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) RS Mile Šikman istakao je za “Glas Srpske” da obuka traje tri dana i obuhvata različite teme koje se tiču rada policije sa djecom, preventivnih aktivnosti, ali i represivnih.
– Po završetku pojedinačne obuke po policijskim stanicama, a uoči početka školske godine, u Banjaluci ćemo održati zajedničku obuku koja će ozvaničiti početak njihovog rada u ulozi školskog policajca. Njihova uloga biće višestruka. Jedan od zadataka školskog policajca jeste da se poboljša klima na relaciji učenik – nastavnik – roditelj – kazao je Šikman.
Dodao je da je ovoj obuci prethodila selekcija policajaca i donošenje plana i programa za njihovu obuku.
– Školski policajci će nastojati da što više sa đacima pričaju o vršnjačkom nasilju, kako ga prepoznati, zatim o štetnosti opojnih droga i alkohola, uticaju društvenih mreža i da tako steknu što veće povjerenje u pripadnike MUP-a, kojima će biti slobodni da prijave negativna ponašanja kojima mogu biti izloženi ili su svjedoci – rekao je Šikman i dodao da će u svim školama u Srpskoj biti policajac.
Prema njegovim riječima, istraživanja MUP-a su pokazala da djeca u školama vrlo pozitivno gledaju na ulogu policajca i smatraju da navedena aktivnost može doprinijeti povećanju stepena bezbjednosti u školama.
– U narednom periodu, kad projekat otpočne, procjenjivaćemo da li će biti potrebe za dodatnim policajcima i obukama. Ono što je sigurno jeste to da ćemo nastaviti graditi i razvijati ovu aktivnost. Siguran sam da će trud svih nas dati očekivan rezultat i to je najveći benefit – istakao je Šikman, podsjetivši da ovo nije prvi projekat tog tipa.
Policija Srpske je sa ciljem smanjenja maloljetničke delinkvencije organizovala predavanja u školama od 2009. godine.
– Rezultat toga je da danas imamo smanjenje maloljetničke delinkvencije u odnosu na 2005. godinu za deset odsto. Tada je udio maloljetnika bio je iznad 13 odsto, dok je sada ispod tri odsto – kazao je Šikman.
Predsjednik Aktiva direktora osnovnih škola regije Bijeljina, Lopare i Ugljevik Predrag Račanović rekao je da će školski policajac biti od velikog značaja u školi.
– Jedan od naših prijedloga za podizanje bezbjednosti u školama na prethodnim sastancima aktiva direktora, bilo je prisustvo policajca u školi. Oni će sigurno doprinijeti većoj bezbjednosti kako učenika tako i nastavnog i nenastavnog kadra – kazao je Račanović. Odluku nadležnih pozdravili su i direktori, nastavnici i roditelji mališana iz drugih škola u Srpskoj.
Predsjednik Aktiva srednjih škola banjalučke regije Ljuban Bajić kazao je da će sad koliko-toliko biti spokojniji s obzirom na dešavanja u regionu i svijetu.
– I prije nekoliko godina imali smo školskog policajca koji je bio na raspolaganju u više škola i bili smo mirniji – kazao je Bajić.
Mjere
Na stručnom kolegijumu ministra unutrašnjih poslova RS Siniše Karana, koji je održan u ponedjeljak u Policijskoj upravi Bijeljina, konstatovano je da je MUP realizovao značajan dio mjera predviđenih Planom mjera i aktivnosti za prevenciju vršnjačkog nasilja i maloljetničke delinkvencije za 2022-2027. godinu, a odnose se na početak školske godine.
Cilj ovog strateškog dokumenta jeste unapređenje stepena bezbjednosti u i oko osnovnih i srednjih škola u Srpskoj, a jedna od možda najznačajnijih jeste uvođenje školskog policajca u škole sa početkom nove školske godine.