Škole u Srpskoj na mukama: Nedostaju udžbenici za stručne predmete
21.12.2023. | 13:50Osnovcima i srednjoškolcima u Srpskoj potrebno je 170 novih udžbenika koji će im ponuditi kvalitetnije gradivo, jer osim činjenice da mnoge lekcije u sadašnjoj literaturi ne prate modernizaciju nastavnog plana i programa, za brojne predmete u stručnim školama ni ne postoje adekvatne knjige.
Proceduru kreiranja nove, neophodne literature započeo je Zavod za udžbenike i nastavna sredstva raspisavši ove sedmice konkurs za pribavljanje 14 novih rukopisa udžbenika za osnovnu školu, 14 za gimnaziju i 142 udžbenika za srednje stručne škole.
Izvršni direktor Sektora izdavačke djelatnosti u Zavodu Vesna Subotić za “Glas” kaže da su razlozi za pribavljanje novih rukopisa brojni.
– Za osnovnu školu iskazana je potreba za novim udžbenicima, izmjena i modernizacije programa. Udžbenici koji su trenutno u upotrebi, na primjer hemija za osmi i deveti razred, odobreni su prije 20 godina, a u međuvremenu su doneseni standardi udžbenika i novi program za hemiju. Unaprijeđen je i sistem grafičke pripreme te je neophodno izabrati novi udžbenik. Takođe nemamo udžbenik “Digitalni svijet” za četvrti razred, jer je predmet tek uveden – rekla je Subotićeva i dodala da će novi udžbenici biti moderni i likovno-grafički kvalitetno opremljeni.
Subotićeva navodi da u srednjim školama, pored potrebe za usklađivanjem udžbenika opšteobrazovnih predmeta sa modernizovanim programima, postoji potreba za obezbjeđivanjem udžbenika u strukama i zanimanjima gdje nema udžbenika.
– Većina udžbenika za stručne škole za koje smo raspisali konkurs za sada ne postoji, a određene struke i zanimanja nemaju udžbenike ni u Srbiji. Cilj je da obezbijedimo što više udžbenika u stručnim školama u svom izdanju, jer na taj način đacima u Srpskoj omogućavamo kvalitetnije školovanje. Svake godine naša literatura u određenim strukama i zanimanjima je sve brojnija i to nisu udžbenici koji zamjenjuju postojeće, već literatura koja se prvi put pojavljuje u domaćem izdanju, na srpskom jeziku ijekavskog izgovora – rekla je Subotićeva.
Prema njenim riječima, to su veoma značajni iskoraci, jer se radi o udžbenicima Republike Srpske.
– Vjerujem da ćemo u dogledno vrijeme značajno smanjiti taj broj neophodnih novih udžbenika u srednjim stručnim školama. Ne očekujemo da dobijemo 142 rukopisa za stručne škole, jer praksa u posljednje vrijeme pokazuje da godišnje imamo petnaestak novih udžbenika za srednjoškolce. I to je znatno više u odnosu na period prije sedam, osam godina, kada smo imali do četiri udžbenika godišnje. Određene struke i zanimanja školuju mali broj đaka, što je otežavajuća okolnost pri pronalasku autora koji bi pripremili literaturu – navela je Subotićeva i dodala da kada Zavod nije u mogućnosti da obezbijedi svoj udžbenik, sprovodi proceduru izbora i odobravanja udžbenika drugog izdavača.
Prema raspisanom konkursu Zavoda vidljivo je da su, kada je riječ o srednjim školama, novi rukopisi mahom potrebni za udžbenike iz stručnih predmeta.
Samo za đake koji se obrazuju u oblasti saobraćaja, mašinstva i obrade metala potrebno je gotovo 30 novih udžbenika, a direktor banjalučke srednje Tehničke škole Vladimir Kuvalja za “Glas” kaže da se djeca snalaze na razne načine kako bi usvojili potrebno gradivo.
– Mašinstvo i nove tehnologije toliko brzo napreduju, samo u posljednjih deceniju i po toliko toga se promijenilo da kreiranje i izdavanje novih udžbenika ne može ići u korak s tim. Zbog takve situacije dodatno edukujemo nastavni kadar, bilo onlajn ili nam predavači dolaze iz inostranstva. Profesori na osnovu tih predavanja kreiraju skripta i prilagođavaju ih đacima za učenje – kazao je Kuvalja.
Izmjena sadržaja
Vesna Subotić kaže da se kod izmjene programa adaptacija udžbenika vrši ukoliko je došlo do izmjene jedne četvrtine sadržaja.
– Ukoliko je riječ o izmjenama većim od toga, ide se na novi udžbenik – pojasnila je Subotićva.