Slada Ivelić o prijedlogu notara da se uključe u brakorazvodne parnice: Brži i jeftiniji razvod braka bez djece i imovine
12.02.2022. | 07:53Notari u Srpskoj predložili su da u porodičnom zakonu RS dobiju nadležnost da razvode supružnike koji su saglasni da okončaju svoj brak, a nemaju maloljetnu djecu i imovinu da bi rasteretili sudove, skratili proceduru te brakorazvodne parnice, ali i troškove koji sve to prate.
Na ovaj prijedlog notara pobunili su se advokati, jer smatraju da bi na taj način bili direktno oštećeni, jer bi njihova savjetodavna uloga i zastupanje izgubilo svaki smisao.
Predsjednica Notarske komore RS Slada Ivelić rekla je za “Glas Srpske” da navodi advokata nisu osnovani, jer oni ni nemaju nadležnost u postupku razvoda braka.
– Oni bi i dalje mogli da zastupaju stranke pred sudom te da sačinjavaju prijedloge za sporazumni raskid braka – navela je Ivelićeva.
Objašnjava da je prijedlog Notarske komore da supružnici bez djece i imovine, a koji imaju prebivalište na području opština u kojima ne postoji sud, a postoji notar, svu proceduru u vezi sa brakorazvodnim parnicama završe kod njega.
– Tako na primjer u Srpcu nema suda, a ima notar pa supružnici moraju putovati u Gradišku da bi se razveli. Sve to iziskuje troškove i traje u nedogled, a posao kod notara u ovom slučaju mogli bi da završe za dan – rekla je Ivelićeva naglasivši da ne vidi razloge zašto notar koji je završio pravni fakultet i položio pravosudni i notarski ispit, ne bi mogao razvesti brak.
Navela je da je u interesu stranaka da brže, lakše i uz što manje troškova završe jednu epohu svog života.
– Advokati smatraju da će savjetodavnom ulogom notara izgubiti neki dio posla, ali ne treba zaboraviti da stranke imaju i besplatnu pravnu pomoć gdje mogu da sačine prijedlog za sporazumni raskid braka i da uopšte ne angažuju advokata – rekla je Ivelićeva i dodala da su prema nacrtu Porodičnog zakona advokatima proširene nadležnosti.
Naglasila je da bi notari posredovali u brakorazvodnim parnicama u kojima se ne raspravlja o imovini i povjeravanju djece.
– Ništa nema tu sporno. Mi samo njihovu volju prenesemo na papir. Ne vidim zašto bi to i dalje sve ostalo na sudovima. Naš prijedlog je do te mjere razrađen da smo predložili da kada je riječ o supružnicima koji podnose sporazumni prijedlog za razvod braka sudu, taj isti sud donosi odluku da ih razvede notar kojem bude dostavljen predmet ili da to bude izvorna nadležnost notarijata u kojem je navedeno da se taj brak razvede pred notarom – kazala je Ivelićeva dodajući da zakonodavac treba da odluči koji je cjeloshodniji i koji će biti brže primjenjiv u praksi.
Ivelićeva ističe i da stranke kod notara mogu zakazati termin kada god hoće, dok to ne mogu uraditi pred sudom zbog preopterećenosti velikim brojem predmeta.
– To nije zato što je sudija sujetan već zbog toga što ne može svaki trenutak da prima stranke. Notarijat je uveden u pravni sistem upravo s ciljem da rastereti pravosuđe u onom dijelu gdje to može – kazala je Ivelićeva i podsjetila da je notarijat javna služba, za razliku od advokature, koja je privatna. Predsjednica Notarske komore RS podsjetila je da će supružnici koji imaju imovinu i maloljetnu djecu, kao i djecu nad kojima je zbog bolesti produženo roditeljsko pravo, a žele da se razvedu o svemu tome i dalje raspravljati pred sudom.
Cijena
Slada Ivelić naglasila je da, ako njihov prijedlog zaživi, stranke neće izdvajati više novca nego kad bi se razvodili na sudu.
– Cijena će biti određena kao u ostavinskom postupku, odnosno u visini sudske takse. Dakle koliko to košta na sudu toliko će koštati kod notara – rekla je Ivelićeva i podsjetila da je prema Zakonu o notarskoj službi propisano da svaka lokalna jedinica mora imati notara.
Naglasila je da notarijat u ovom slučaju nema nikakvih ekonomskih ciljeva već da želi da učestvuju u izgradnji pravnog sistema.
– Želja nam je da doprinosimo i pravnoj sigurnosti i rasterećenju sudova – navela je Ivelićeva.