
SPC danas obilježava tri sveca: Na ovaj praznik posebno treba izbjegavati jednu stvar
25.03.2025. | 07:37Srpska pravoslavna crkva i vjernici danas obilježavaju dan posvećen prepodobnom Simeonu novom Bogoslovu, prepodobnom Teofanu ispovjedniku i Svetom Grigoriju dDvojeslovu.
Prepodobni Simeon novi Bogoslov
Ovaj bogonosni i veliki otac crkve rođen je u Galati Paflagonijskoj, vaspitan u Carigradu i uvršćen u dvorjane cara Vasilija i Konstantina Porfirorodnih. Ostavio je sve radi Hrista i povukao se u manastir.
Podvizavao se pod rukovodstvom starca Simeona, potom bio iguman manastira svetog Mamanta i najzad otšelnik. Najveći bogoslov poslije svetog Grigorija Bogoslova. Osjećao je blagodat u srcu svome. Njegove su riječi prava duhovna i bogoslovska otkrovenja. Upokojio se 1032. godine. Mošti su mu čudotvorne
Običaj je da se posti, a nikako nije poželjno da pokrećete rasprave ili svađe.
Prepodoni Teofan ispovjednik
Prozvat Sigrijan zbog mjesta Sigrije, gdje je rođen. Srodnik cara Lava Isavrijanina i njegovo sina Kopronima. Imao je ogromno bogatstvo i sjaj. No sve to izgubilo je svoju vrijednost za Teofana onda kada se Hristos Gospod zacario u duši njegovoj. Tada se on opirao ženidbi svojoj, pa kad je ipak bio primoran da se oženiti, on uspije da usavjetuje svoju nevjestu da žive cjelomudreno kao brat i sestra. A čim su mu pomreli roditelji, žena mu je otišla u jedan manastir, a on u drugi. Njegov manastir bio je u Sigrijanskim gorama u Kizičkoj oblasti.
Nekad slavan i bogat Teofan živio je u manastiru kao posljednji ubožjak. I svi su se divili takvoj promjeni kod njega. Pa pošto je postao čuven zbog svoje silne vjere, uzdržljivosti i mudrosti, bio je pozvan na 7. vaseljenski sabor u Nikeji, na kome se utvrdi poštovanje ikona. Zbog velike čistote i cjelomudrenosti dao mu je Bog dar čudotvorstva, te je liječio sve bolesti, naročito manijaštvo i ludilo. Za sve bolne i nevoljne on se molio Bogu, i molitvom svojom pomagao im. Samo kad se on razbolio i bolovao dugo, nije htio da se pomoli Bogu za ozdravljenje svoje, nego je trpio s blagodarnošću.
Kada je nastalo opet gonjenje ikona od zloga Lava Jermenina, tada je sveti Teofan bio doveden u Carigrad i bačen u tamnicu gdje je dvije godine proveo u teskobi i muci i poniženju. Tada ga je poslao car na zatočenje na ostrvo Samotrak, što on ranije provide duhom svojim i reče tamničarima. No kad je stigao na Samotrak, poživio je još samo dvadeset tri dana i predstavio se Gospodu svome i Tvorcu, da primi zaslužen vijenac slave.
Sveti Grigorije Dvojeslov
Sin senatora Gordijana, i sam potom bio senator i načalnik grada Rima. No čim mu se otac upokojio, on se predao duhovnom životu. Od svog velikog bogatstva sazidao je šest manastira u Siciliji i sedmi u samom Rimu u čast apostola Andreje, u kome se i on postrigao. Silvija, majka njegova, takođe se zamonašila u jednom ženskom manastiru. Po smrti pape Pelagija izabran je bio Grigorije za papu. On je bježao od te časti i vlasti, i krio se po gorama i gudurama, no Gospod ga prokazao onima koji su ga tražili na taj način što se pojavio stub ognjen od zemlje do neba na onom mjestu gdje se Grigorije krio.
Bio je neobično milosrdan. Sav svoj dohodak upotrebljavao je za skloništa bijednih i na gostoprimstvo. Često je prizivao bijedne ljude i služio im oko trpeze. Bavio se i pisanjem korisnih knjiga. Dvojeslov, ili Sabesjednik, on se i naziva zato što je napisao knjigu pod tim imenom, u kojoj je iznio vrline i čudesa italijskih svetitelja. Sastavio je i svetu liturgiju pređeosvećenih darova, koja se služi srijedom i petkom Časnoga posta.
Njegov arhiđakon Petar viđao je goluba gdje leti iznad njegove glave kad je sjedio i pisao. Predstavio se Gospodu 604. godine.