“Sram vas bilo, institucije”: Počeo odvoz italijanskog otpada iz Drvara VIDEO
10.03.2021. | 20:19Manja količina otpada uvezenog iz Italije, koji je već osam mjeseci nelegalno deponovan u Drvaru, odvezen je iz kruga bivše fabrike “Grmeč”, a da javnost nije obaviještena ko je to i kada uradio.
Potvrdili su ovo za Srpskainfo građani okupljeni oko incijative “Drvar bez italijanskog otpada”. Aktivisti ove grupe poručuju da se bore za što hitnije uklanjanje otpada, ali na zakonit i transparentan način, i da “potajno odvoženje nekoliko bala” nije postupak koji uliva povjerenje.
“Cilj nam je da Drvar očistimo od italijanskog smeća, ali i da se istjera na čistac ko je za sve ovo odgovoran i da se takvi primjereno kazne”, poručuje jedna od liderki inicijative, Živana Sabljić. Ona je snimila i video, koji je objavljen na Fejsbuk stranici grupe “Drvar bez italijanskog otpada”, u kojem opisuje novonastalu situaciju i prenosi poruke sugrađana.
“Ovo nebo, ovaj grad i ovaj narod ne zaslužuju ovaj otpad. Sram vas bilo, institucije”, poručila je Sabljićeva.
Podsjećanja radi, krajem prošle godine Federalna inspekcija je sklopila ugovor sa preduzećem “Kemeko BH”, koje je preuzelo obavezu da roku od 120 dana ukloni otpad. Rok je prošao, otpad nije uklonjen, a građani sumnjaju da se radi u još jednoj u nizu prevara. Od početka jula prošle godine, kada je više od 400 tona otpada uvezeno iz Italije i ilegalno deponovanu u Drvaru i još tri opštine, uglavnom u napuštenim fabričkim halama, Drvaračni su se, kažu, naslušali svakojakih obećanja.
“Ispostavilo se da postrojenja za reciklažu postoje samo na papiru, da je preduzeće “Krom reciklaža”, koje je uvezlo italijanski otpad, fantomska firma, čije je sjedište prvo registrovano u zgradi opštine, a potom u zabačenom selu bez puta i prodavnice. Nakon svih prevara nama Drvarčanima su ostale samo tone otpada u našem gradu, ali mi nećemo dozvoliti da se priča završi na tome”, poručila je Sabljićeva.
Inače, do sada za ovaj ekološki incident niko nije odgovarao, a uništavanje italijanskog otpada će platiti građani Federacije BiH, odnosno Fond za zaštitu životne sredine Federacije BiH. Odvoz i uništavanje, odnosno spaljivanje italijanskog otpada će, kako je navedeno u ugovoru, koštati 165.600 KM.