Srpskoj potreban proces vantjelesne oplodnje i nakon starosne dobi iznad 42 godine
11.12.2022. | 20:04Žene i u svijetu, a i kod nas, sve kasnije rađaju. Iz Udruženja porodica sa problemom steriliteta, smatrahju da bi i nakon četrdeset druge godine, trebalo da imaju pravo na tri besplatne terapije vantjelesne oplodnje. Trenutno su u Srpskoj, za žene do 40 godine, besplatna tri postupka vantjelesne oplodnje.
Marija Stajić iz Trebinja, nakon četiri neuspjela pokušaja vantjelesne oplodnje – u ulozi majke ostvarila se u 46 godini.
Da bi kao četrdesetšetogodišnjakinja bezbrižno na svijet donijela blizance, Mariju je s juga Srpske, na UKC – transportovao Helikopterski servis Republike Srpske.
– Ovo je dugo čekano i najljepše što sam ostvarila – moj Nikola i moja Snežana – rekla je Stajićeva.
Upravo je Marija dokaz, da je u Srpskoj potreban besplatan proces vantjelesne oplodnje i ženama nakon starosne dobi iznad 42 godine. Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske finansira tri postupka vantjelesne oplodnje za žene do 40 godina starosti, dok za one od 41 do navršene 42 godine, Fond finansira 50 odsto troškova.
– Ženama koje su starije od 42 godine, ukoliko rode dijete postupkom vantjelesne oplodnje, Fond potpuno refundira troškove, u skladu sa našim cjenovnikom. Tako da je i sada predviđena mogućnost da žene starije od 42 godine koje dobiju bebu iz ovog postupka, mogu da refundiraju troškove vantjelesne bilo gdje da urade ovaj postupak – saopštio je Fonf zdravstvenog osiguranja, prenosi RTRS.
Međutim, sam proces vantjelesne oplodnje trebalo bi da bude besplatan, sve dok je ženin “biološki sat” u funkciji, ističu iz Udruženja porodica sa problemom steriliteta. Nekim ženama, objašnjavaju iz Udruženja, potrebno je više od tri pokušaja.
-Јer ulazimo stariji u brak i imamo nekad, dok se liječimo od steriliteta ne možemo sve do 40, tako da bi nam značilo da se finansira i van 40 do 49 godine, po ugledu na inostranstrvo. Zašto ne bi mogli i mi pomjeriti tu granicu? – rekla je predsjednica Udrženja porodica sa problemom steriliteta “Roda” Snežana Misita.
Saglasna je i medicinska struka. Ta se granica uvijek može pomjeriti, jer smo svjedoci da se u Srpskoj, kao i u svijetu – granica rađanja djeteta pomjera čak na 37 godinu života. A, naš zajednički cilj, trebalo bi da bude – povećanje nataliteta u našoj Republici.
– Imamo tu mogućnost, da žena koja je starija, finansijski obezbijeđena, samosvjesnija – odlučuje da ide u majčinstvo i mi to ne trebamo zabranjivati! Trebamo podržati i pomoći sa medicinske i sve druge finansijske strane – navela je specijalista ginekologije i akušerstva Vesa Ćurić.
Pitali smo nadlžene – da li u narednom periodu, žene i nakon 42-e godine mogu očekivati besplatane postupke vantjelesne oplodnje? Iz Fond-a i resornog ministarstva poručuju da će i u narednom periodu pružati još značajnu podršku pronatalitetnoj politici. Tu su i prve novine!
– Finansiranje neinvazivnih prenatalnih testova, potpuno finansiranje pregleda i liječenja – dabl testove, amniocintetzu. Propisivanje lijeka “progesteron” kako bi i žene koje su u postupku vantjelesne oplodnje imale pravo na ovaj lijek – dodali su iz Fonda.
Istim zakonom, po prvi put u Republici Srpskoj, proširen je i obim prava koje se odnosi na osnov za obračun naknade plate, u slučaju bolesti i komplikacija u vezi sa održavanjem trudnoće. Osnov za obračun naknade plate u ovim slučajevima povećan je sa 70 na 100 odsto plate osiguranika, naveli su iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Srpske.
Nije svaki par za vantjelesnu oplodnju, naglašavaju ljekari. Često, nakon preventivnih metoda i pregleda – parovi prirodnim putem dobiju bebe.
– Trebali bi se javiti u centre, da se urade fertilne sposobnosti za provjeru mogućnosti zanošenja i rješavanje uočenih problema – rekla je Ćurićeva.
Ne odgađajte posjete ljekaru, jer zajednički se može doći do cilja – zdrave bebe. A, do sada je u Srpskoj, metodom vjetšačke oplodnje, rođeno više od 1.730 zdravih bebica.