Štednja u bankama pala za 70 miliona maraka
05.10.2020. | 07:42Štednja građana Republike Srpske u bankama za prvih šest mjeseci ove godine je manja za 70 miliona maraka nego na kraju prošle godine, zvanični je podatak Agencije za bankarstvo RS.
Sagovornici “Novosti” kažu da ima nekoliko razloga zbog čega opada štednja građana u bankama, ali svim razlozima zajedničko je da je na to uticala epidemija virusa korona, koja je život građana u velikoj mjeri izmijenila.
Prema riječima naših sagovornika, građani su morali da posegnu za “slamaricama” kako bi nadomjestili manjak novca uzrokovan epidemijom virusa korona da bi finansirali troškove života. Dio njih je, kako se procjenjuje, radije čuvao novac kod kuće nego u bankama, a određen broj građana je podigao ušteđevinu sa računa jer nisu željeli da novac ostane u bankama.
Marko Đogo, ekonomski analitičar, kaže da u vremenu krize zbog virusa korona definitivno građani ne zarađuju kao inače.
– Kako bi nastavili da žive pristojan život mnogi građani su posegnuli za ušteđevinom – ističe Đogo.
S druge strane, ekonomista Zoran Pavlović, kaže da su građani umjesto štednje izabrali da novac ili čuvaju kod kuće ili isti podignu sa štednje i ulažu u nekretnine.
Građani su, kako kaže Pavlović, procijenili da je sve bolje od opcije da novac bude u bankama gdje bi mogao ostati “zarobljen”, ako se pogorša situacija sa virusom korona i dođe do epidemije ogromnih razmjera.
Nekretnine su odlične za ulaganje novca. usljed pandemije bile su povoljnije za kupovinu i dio građana je to i uradio uz pomoć novca koji je bio na štednji – ističe Pavlović za “Novosti.rs“.
Pavlović kaže da u čitavoj priči oko pada ukupne štednje u RS uticaja ima i segment dijaspore. Očekivani dolazak u Srpsku velikog broja njenih građana koji rade u inostranstvu ove godine je izostao zbog kovida 19.
– Iz dijaspore svake godine stigne oko tri milijarde maraka u RS. Predstavnici dijaspore ove godine nisu mogli da dolaze kao, inače, i to se odrazilo i na finansijski sektor Srpske – ističe Pavlović, i dodaje da su vlasti na nivou BiH morale bolje reagovati i obezbijediti dolazak naših ljudi iz inostranstva jer je to finansijska injekcija.
Inače, prema Izvještaju o stanju u bankarskom sistemu RS štednja je manja za oko tri odsto.
– Međutim, kada se dodaju tekući računi građana koji su veći za 53,2 miliona maraka, ukupni depoziti građana koji su iznosili 3,48 milijardi KM, zadržali su isti nivo, tako da je stopa pokrivenosti kredita građana sa depozitima 71,9 odsto i veća je za 0,4 procentna poena u odnosu na kraj prošle godine – navedeno je u izvještaju.