Stević: Poznavanje kineskog jezika ima značajne prednosti
12.02.2022. | 10:07Građani su prepoznali značajne prednosti koje ima poznavanje kineskog jezika, te će Konfucijev institut Univerziteta u Banjaluci i u narednom periodu nastaviti sa kursevima u večernjim terminima, izjavila je Srni direktor ovog instituta LJiljana Stević.
Ona je napomenula da će biti nastavljena i onlajn nastava, kao i nastava u osnovnim i srednjim školama koje su odabrale da fakultativno izučavaju ovaj jezik.
“Vlada velika zainteresovanost i za onlajn kurseve i za kurseve u učionici, pa u svakom ciklusu budu upisane i nove grupe. Dolaskom većeg broja kineskih kompanija, otvaraju se i veće mogućnosti za zapošljavanje”, rekla je Stevićeva.
Ona kaže da u prilog tome govori i podatak da je posao u kineskim kompanijama dobilo već nekoliko polaznika ovih kurseva koji imaju nivo HSK tri ili veći.
Stevićeva je istakla i da se, osim toga, znanjem jezika koji govori petina planete otvaraju nove mogućnosti, te veće tržište i nove prilike.
Prema njenim riječima, trenutno gotovo 200 učenika, studenata i zaposlenih građana pohađa neki od kurseva kineskog jezika.
Ona kaže da su kursevi besplatni za učenike svih škola, studente i radnike Univerziteta u Banjaluci.
Stevićeva je rekla i da je 1. februara u Kini zvanično počela Nova godina, te da je to Konfucijev institut Univerziteta u Banjaluci obilježio koncertom u Kulturnom centru Banski dvor.
“Već drugu godinu organizujemo konkurs likovnih radova za učenike osnovnih i srednjih škola, na temu Kineske nove godine, a najbolji radovi u više kategorija biće nagrađeni”, napomenula je Stevićeva.
Ona je istakla da su aktivnosti povodom obilježavanja Kineske nove godine organizovane u Konfučionici u Gimnaziji Banjaluka, kao i u Srednjoškolskom centru u Doboju, a uključuju drvo želja, radionice o godini tigra i kineskom horoskopu, literarni konkurs povodom Zimskih olimpijskih igara u Pekingu, te nekoliko predavanja.
“Značaj obilježavanja Kineske nove godine ili Praznika proljeća je višestruk, jer je to praznik kada se porodice okupljaju i vraćaju kući iz svih dijelova svijeta”, rekla je Stevićeva.
Ona je navela i da je to zapravo festival koji traje 15 dana, te da se završava se Festivalom lampiona kada se pišu želje i puštaju lampione u nebo, dok je na trpezi uvijek poslužena riba, koja je simbol nade za prosperitetom i blagostanjem.
Kada je riječ o rezultatima u prošloj godini, Stevićeva je navela da su neki od njih otvaranje Konfučionice u Gimnaziji Banjaluka, te završetak elaborata za studijski program Sinologija na Filološkom fakultetu koji prve studente treba da upiše od oktobra ove godine.
“Veliki broj polaznika koji su pohađali kurseve kineskog jezika i uvijek velika zainteresovanost građana za naše događaje nam pričinjava posebno zadovoljstvo. Konfucijev institut je postao pravi most saradnje između svih institucija i univerziteta u Srpskoj i BiH i Kine, a posebno u oblasti akademske saradnje između Univerziteta u Banjaluci i partnera u Kini”, rekla je Stevićeva.