Stiže sezonska gripa, ali ne i vakcine
03.10.2020. | 19:27Počela je sezona gripe u kojoj su rizične kategorije iste kao kod koronavirusa: zdravstveni radnici, osobe starije životne dobi, hronični bolesnici.
Svjetska zdravstvena organizacija mjesecima apeluje na njihovu zaštitu, kako ne bi doveli u rizik kapacitet zdravstvenih ustanova. Nadležni u BiH poručuju nema mjesta panici. Aktuleni momenat sa vakcinama protiv sezonske gripe istražila je Sanela Dujković.
Prethodne sedmice ušli smo u sezonu kašljanja i kijanja i bez korone.
“Od prvog, odnosno od ponedjeljka, počela nam je sezona gripe, četrdeseta nedjelja”, kazao je Branislav Zeljković, direktor Instituta za javno zdravstvo RS.
Istovremeno osjećamo premor i otpor na svaku moguću novu informaciju o virusu koji nam je donio maske, distancu i nove krize.
“Svi na neki način osjećaju izvjestan zamor od pridržavanja svih ovih mjera”, kazao je Sanjin Musa, šef Službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo FBiH.
Međutim i dalje smo individualno odgovorni u borbi protiv virusa koji svakodnevno u najtežim oblicima odnosi živote. Period u koji smo ušli aktuelizirao je pitanje vakcinacije protiv sezonske gripe. U Republici Srpskoj naručeno je 20.000 besplatnih vakcina što je za 5.000 više u odnosu na prošlu godinu, u Federaciji nešto više.
“U odnosu na broj upotrijebljenih vakcina u prethodnom periodu, mi smo uvijek imali oko 30.000 vakcina, to se kretalo oko te cifre, sada se već govori o nabavci 50.000 vakcina, plus ono što će biti u slobodnoj prodaji”, istakao je Goran Čerkez, pomoćnik ministra za javno zdravlje FBiH.
Nadležni iz oba entiteta poručuju ako vam je do vakcinisanja i zaštite kupite ih sami.
“Prošle godine je bila negdje oko 30-ak maraka i to su tu cijene uglavnom na tom nivou, može nešto skuplja biti ali ne značajno”, rekao je Čerkez.
I u RS ne govore precizno o cijenama vakcina u slobodnoj prodaji, ali na nivou BiH su i Zavod i Institut za javno zdravlje saglasni da ih prije novembra neće biti. U susjednoj Srbiji vakcinisanje protiv gripe počelo je danas, piše N1.
“Mora se dati otprilike 10 do 15 dana ranije od početka sezonske gripe, inače to nije efikasno. Vi ne možete vakcinu dati da odmah djeluje jer to je kontraidicirano ako je čovjek bolestan i febrilan i tako dalje i tako dalje”, naglasio je Jasenko Karamehić, imunolog.
“Šta rade pametne zemlje – pametne zemlje vakcinišu protiv gripe i protiv pneumokoka, a mi smo predvidjeli tako mali broj vakcina da je mene stid da kažem. Ja mislim da treba da bude svakoga stid ko se odnose prema gripi ove godine. U Australiji je 72 posto ljudi vakcinisano protiv gripe”, istakao je Ednan Drljević, infektolog.
Za epidemiologe iz nadležnih zavoda i instituta mjesta za paniku nema, upravo zbog malog procenta oboljelih u južnoj hemisferi gdje je sezona gripe prošla u devetom mjesecu.
“Zabilježena je izrazito niska aktivnost gripe. Znači sve ove mjere kojih se pridržavamo što stalno ponavljamo, dakle činjenica da smo ovdje da držimo maske, distancu, dezinfikujemo ruke, su zapravo iste one mjere koje su efikasne kada je riječ o gripi”, dodao je Musa.
I dok se struka u BiH bavi kalkulacijama da li je dovoljno 10 posto naručenih vakcina u odnosu na one koje su osigurale susjedne zemlje, u SAD-u se već najavljuje vakcinisanje protiv korone, najugroženije kategorij eprimiće vakcinu prije kraja ove godine.
“Proizvodnja i čuvanje te vakcine je takođe vrlo komplikovano tako da ne vjerujem da će moći da se napravi veliki broj vakcina da se zaštiti svo stanovništvo prije, u najboljem slučaju sredine čak i kraja slijedeće godine. Međutim vakcina nije jedina stvar”, komentarisao je Emir Festić, pulmolog intenzivista na klinici Mayo.
I nije kažu naučnici vakcina sveti gral koji će okončati epidemiju. Za tako nešto nam je potrebna i disciplina i otkriven lijek, ali i vrijeme, što znači treba nam strpljenja, jer bez obzira što osjećamo zamor na pomen vakcine epidemije i korone, ove ćemo riječi slušati intenzivno još najmanje godinu dana.